Yan Yana Yelpaze Oya Örneği Anlatımı

Yan Yana Yelpaze Oya Örneği
Yan Yana Yelpaze Oya Örneği

Tekli yelpaze motiflerinden oluşan yazma oya modelleri ve anlatımlarını sıkça paylaşmıştık. Bu tığ oyasında ise iki yelpaze oyasının birleşiminden oluşan harika bir modelin sizlere anlatımını paylaşmış olacağız.

Her iki yelpaze de farklı renklerde oyalanmıştır ve renk olarak da yazma üzerinde yer alan renklere yer verilmiştir. Bu da yan yana yelpaze tığ oyası modelini daha da güzel bir hale dönüştürmüştür. Yelpazeler bir kalem oyasıdır (şiş oyası). Uzun ilmekler edinilip şişe geçirilmesi ve sonrasında üzerinin tığlanmasından oluşmuştur.

Verilecek arayı belirlemek için basit bir çimen modeli uygulanmıştır. Yelpazelerin ekleneceği zemin içinde ortası serum halkalı 3 yapraklı bir çiçek motifi tasarlanmıştır.

Tığ İşi Yan Yana Yelpaze Oya Modeli Yapılışı

İlk olarak verilecek ara için gerekli olan çimeni gidilmiştir. Çimeni için iki defada çekilen tırabzanın arasın 4 zincir kapatılarak oluşturulan pimpirikler yapılmıştır.

Yan Yana Yelpaze Oya Modeli
Yan Yana Yelpaze Oya Modeli

Yan yana yelpaze oyalarının yapılacağı zemin de bu çimenden sonra başlanmıştır. Bir örümcek çekilerek en küçük boy bir serum halka alınıp içine aralarda 7 zincir çekilmek kaydıyla 3 tane yaprak çalışılmıştır. Yapraklardan her biri 4 tırabzandan oluşmuştur.

Yeni yazma modelinin ikinci sırasında bu 7 zincirli köprüler içerisine iki farklı oya ipi ile iki yelpaze oyası çalışılmıştır. Her iki yelpaze için şiş yardımı ile 8 adet ilmek edinilmiştir. Uzun ilmekler 2 zincir çekilerek toplanmış ve üzerlerine 5 zincirli pimpirikler yapımıştır.

Kaynak: https://youtu.be/mKrjaWpNKMI (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı