Yamaç Çiçekli Tığ Oyası

Çiçekli Tığ Oyası
Çiçekli Tığ Oyası

El işi ve oya işlerine devam ediyoruz hanımlar, sıradaki oyamız; yamaç çiçekli tığ oyasıdır. Bu güzel örnekte de her örnekte olduğu gibi kolay el işi uygulamaları sağlayarak ilerleyeceğiz. Kendi seçimim olan bu harika oya motifini seveceğinizi umuyorum. Tığ oyasının yapımı bazı bayanlara zor gelirken, bilen hanımların çoğu için adeta çocuk oyuncağı olabiliyor. Yamaç çiçekli tığ oyamıza başlamadan önce bir sıra kadar zürafa yapacağımızı belirtmek istiyorum. Zürafa yapımını bilmiyorsanız, diğer paylaşımlarda zürafa nasıl yapılır şeklinde arattırabilirsiniz.

Yamaç Çiçekli Tığ Oyası Yapımı

Oyamıza başlamadan önce zürafayı yaptıktan sonra, oluşacak her bir zürafa içerisine bir tane kadar sık iğne yaparak başlangıcı vermiş olacağız. İlk etapta 1 tane orta boy kadar örümcek çekerek sıradaki gelecek olan 3. zürafaya batacağız. 1 tane buraya işleyip, 2 tane tekli tırabzan öreceğiz. Sonrasında zürafaya geçiş kısmında yer alan sık iğne için de 1 tane tekli tırabzan öreceğiz. Devamında sıradaki zürafa geçerek 2 tane tekli tırabzan öreceğiz. Toplam olarak 5 tane tekli tırabzan elde etmiş olacağız.

Yamaç Çiçekli Tığ Oyası Yapılışına Devam Edelim

Değerli hanımlar yamaç çiçekli tığ oyasının yapımında devam ettiğimizde; 6 tane zincir çekerek oyanın ters yüzünden ilk tekli tırabzanın tepe kısmına batacağız. Bunun devamında 3 tane zincir çekerek oyamızın düz yüzüne döneceğiz. Sonrasında son örülecek zincirlerin içerisine sırasıyla, 1 tane tekli – 1 tane ikili olacak şekilde 2 adet 3’!ü şekilde tırabzan öreceğiz. Devam kısmında ise son örülecek üçlü tırabzanın tepe noktasına da 4 tane zincir çekerek ve 1 tane de kirpik yaparak ilerleyeceğiz. O kısımdaki tırabzanın etrafına da 7 tane sık iğne yapacağız. Dip kısmına ise 1 tane sık iğne öreceğimizi de hemen hatırlatalım.

Daha sonra ise 6 tane zincir çekerek, tekrar bulunan noktamıza ve de hemen sonrasından gelecek noktaya tırabzanın tepesine geçeceğiz. Sonrasında tekrar 1 tane orta boy olacak şekilde örümcek çekerek yazmanın da kenar kısmına sıradaki 3’üncü zürafaya geçeceğiz. Tam o kısımda ip değişerek çiçeğin yapımına geçeceğiz.

Örülecek 6 zincir içerisine batarak, 4 tane kadar zincir çekeceğiz ve oyanın tersinden yaprağa batacağız. Bunun devamında 4 tane zincirden de bir kirpik yaparak, 6 zincirin içerisine 5 tane kadar ikilli kirpikli tırabzan öreceğiz. Son olarak sıradaki yeşil türdeki örümceği de sabitleyeceğiz. Bu şekilde oyanın sonuna gelinmiş olunacaktır. Takılacağınız noktada video anlatım linkinden yararlanabilirsiniz.

Yamaç Çiçekli Tığ Oyası Yapılış Videosu :

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı