Yama İşi Renkli Yastık Örmek

Yama İşi Renkli Yastık
Yama İşi Renkli Yastık

Merhaba örgü sever hanımlar. Bu seferki örgü işi çalışmamızda oldukça renkli bir örgü yastık yapımından bahsedeceğiz. Bu şık yama işi örgü yastık başlangıç seviyesinde olanlar için harika bir proje olacak. Sadece en basit örgü tekniğini bilmeniz yeterli, yani sık iğne örmeyi. Merak etmeyin, bunu yanlış yapma ihtimaliniz yok. Aşağıda zaten yazılı ve resimli olarak nasıl yapıldığını sizlere anlatmaya çalıştık.

örgü yastık malzemeler

Yama İşi Renkli Yastık İçin Malzemeler

  • Mavi renk 6 numara 100 g yün
  • Pembe renk 6 numara 100 g yün
  • Sarı renk 6 numara 100 g yün
  • 6 numara tığ
  • Gözeme İğnesi

İlk önce malzemelerinizi hazırlayın. Burada üç farklı renk kullanılmıştır, fakat kaç farklı renk kullanacağınız, hangi renkleri kullanacağınız tamamen size kalmıştır.

Bir üçgeni örmek yaklaşık yarım saat sürmektedir. Bu projeyi tamamlamak için gereken süreyi azalmak için, basit bir şekilde üçgenleri yastığın ön yüzüne örebilir ve arkayı kaplaması için sağlam bir malzeme kullanabilirsiniz. Eğer bu yöntemi tercih ederseniz, belirtilen yün miktarının yarısı kadar yün yeterli olacak, bunun yanına sadece yaklaşık 40×40 cmlik bir kumaş parçası gerekecektir.

Yama İşi Renkli Yastık Nasıl Örülür

Yama şeklinde renkli örgü yastık yapımı için anlatımımıza artık geçebiliriz. Örgü konusunda bilgili olanlar resimlerden bile nasıl yapıldığını çözebileceklerdir. Örgü konusunda fazla bilgisi olmayanlar ise resimli anlatımımızdan kolaylıkla istifade edeceklerdir.

renkli yamalı örgü yastık

Zincir Çekmek

İlk önce, ilk üçgeninizin temelini oluşturmak için 40 ilmeklik bir zincir çekin ve bir tane üst sıraya geçiş zinciri çekin.

örgü yastık yapımı resimli anlatım

Her 40 zincir ilmeğinin içine bir sık iğne örün.

örgü kırlent nasıl yapılır

İkinci Sıra

İkinci sırada ise ilk sıranın ilk ilmeğini atlayın ve ikinci ilmeğin içine bir sık iğne örün. Son ilmeği de atlayacak şekilde ilk sıranın kalan tüm ilmeklerine bir sık iğne örün. Üst sıraya geçiş zinciri çekmeden üçüncü sıraya geçin.

örgü yastık kılıfı anlatımlı

Üçgen Örmek

Üçgenin diğer sıralarını örerken de aynı şeyi tekrar edin. Yani daima ilk ve son ilmeği atlayın. Bu şekilde her sıra eşit bir şekilde azaltılmış olur. Birkaç sıradan sonra üçgen şeklinin oluşmaya başladığını göreceksiniz. Tepeye ulaşana kadar devam edin, sonra da halkanın içinden ipi çekin. İpi keserken belli bir uzunluk bırakın, çünkü bu ipleri daha sonra üçgenleri birleştirirken kullanacaksınız.

yastık kılıflı örgü işi

Daha Fazla Üçgen Örmek

Tüm üçgenleri seçtiğiniz renklerde örün. Yastığın bir yüzünü yapmak için sekiz adet üçgene ihtiyacınız var.

kırlent örgü işi

Üçgenleri Düzenlemek

Üçgenleri nasıl yerleştirmek istediğinize karar verin ve o şekilde yerleştirin.

örgü yastık kılıfı

Üçgenleri Birleştirmek

İki tane üçgen alın, bunlar bir araya getirildiğinde bir kare oluşturacaktır. Yastığın sol üst köşesinde iki üçgeni birleştirerek başlıyoruz. Uzun kenarları yan yana koyun ve sık iğne örerek ikisini birleştirin. Aynı şekilde diğer üç çift üçgeni de birleştirin.

renkli örgü yastık kılıfı

Kareleri Birleştirmek

Şimdi dört tane kareniz olmalı. 8. basamakta gösterilen tekniği kullanarak iki zıt kareyi birleştirin.

yamalı yastık kılıfı örmek

Dikdörtgenleri Birleştirmek

Şimdi iki dikdörtgeniniz olmalı. Yine 8. basamakta gösterilen tekniği kullanarak bunları birleştirin. Kalan ipi kullanarak dikdörtgenleri tığ veya gözeme iğnesiyle dikerek birleştirin.

Yama Renkli Örgü Yastık

Yastığı Tamamlamak

Artık yastığın ön yüzü tamamlandı. Bunu ördüğünüz arka yüze veya doğru ölçülerde kesilmiş bir kumaşa dikebilirsiniz. Yastığınızı doldururken tercihinize göre istediğiniz malzemeyi kullanabilirsiniz.

Yama İşi Renkli Yastık
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı