Yağmur Damlası Örgü Modeli ve Yapılışı

yağmur damlası örgü modeli
yağmur damlası örgü modeli

Örgü günlük boş zamanımızı değerlendirebileceğimiz ayrıca da uzmanlardan tarafından da belirtildiği gibi terapi görevi gören bir hobidir. Bu yazımızda size yağmur damlası örgü modeli hakkında bilgi veriyor olacağız. Modeli daha ince bir şiş ile ya da iple örerseniz daha sık da düşebilir daha seyrek de.  Model yine çok basit ve tek sıra halinde çıkıyor. Her bir sırada bir model çıkan yağmur damlası örgü modeli için istediğiniz her şeyi örebilirsiniz. Kısaca açıklamak gerekirse, hiç örgü bilmeyen kişilerin bile rahatlıkla ve kolayca yapabileceği bu model için sadece düz ve sadece ters örgüyü bilmeniz yeterlidir. Çünkü model sadece düz ve ters örgüden oluşmaktadır. Seçtiğiniz renk ipiniz ve şişinizle, yapmaya başlarken tek dikkat edilmesi şey hep çift sayı olacağıdır. Çünkü ikişer ilmek üzerine model ortaya çıkmaktadır. Çift sayı olarak, yani diyelim ki; öreceğiniz model için ilmeği belirleyerek, kaç ilmek olacağını atıyor ve oluşturuyorsunuz.

Normal her zaman başlanılan gibi başlarken size tavsiyemiz, arka sırayı ters değil de düz olarak örmenizdir. Yağmur damlası örneği nasıl örülür? diye bilgi sahibi olmak isteyenler için tavsiyemiz, arka sırayı ters değil düz olarak örerseniz, çok güzel bir kenar elde edebilirsiniz. Eğer ördüğünüz şey bir kazak üstüyse, altında da lastiği varsa bu kenar çok güzel ayırmakta ve güzel bir görüntü oluşturmaktadır. İlmek atma kısmından sonra bu nedenle ki arka sırayı dümdüz örelim. Sonra modele geçiyoruz. Dediğimiz gibi arka sırayı düz örerek, ön sıraya geçiyoruz.  Modele başlarken kenar ilmek kullanıyoruz fakat isteyenler kenar ilmek kullanmaya da bilir. Kenar ilmeği kullanmıyorsanız onu saymak zorunda değilsiniz.

İlk sıra her örgüde olduğu gibi hiç örülmediği için zor olacaktır. İpi esneterek alalım ki örmek kolaylaşsın.2 ilmek birlikte alarak 2. ilmeğin kenarından girerek, boşluğa ilmeği alın, çekin. Çektiğiniz bu ip, şişinizde dursun. Devamındaki 2 ilmeği birlikte arkadan alarak, yani çaprazlama alıp, ipinizi geçirerek ipi çekin. Şimdi şişinizde 2 ilmek oluştu. 2. ilmeğin yanındaki boşluğa şişinizle girin, ipi alın ve aldığınız ipi de şişin üstünde bırakın. Buradaki 2 ilmek vardı ya hani örmediğimiz, onun arkasına doğru girin ve normal ikisini bir arada örer gibi alın, örün ve ipi çekin. Bu şekilde tekrar tekrar ilmeklerinizi bitirene kadar yapın. Zaten el alıştığında model kolayca akacaktır.

Normalde 2 ilmek düz alınıyor ya, bu yağmur damlası örgüsü için tek püf nokta; ilmeklerin arkadan alınmasıdır. Arka sırlar hep ters olacaktır. Normal örmeden önce 2 tane birlikte aldığınız ilmeği boş olarak (tabi örgünün başında boş alarak başladıysanız) alıyorsunuz. Arka sırayı tersten ördükten sonra da örülen kısımda küçük küçük ayrıklar oluştuğunuzu şişinizde göreceksiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi örnek ince iple yapıldığında daha sık sık olacaktır. Zevkinize göre daha kalın ya da daha ince yapabilirsiniz. İlk 2 sıradan sonra da kaydırma yapılması gerekmektedir. İlk 2 ilmeğin kenarından girmiştik.

Kaydırmak için de baştaki ilmeği bu sefer örüyoruz. Ördükten sonra 2 ilmek kaydırıyoruz. Zaten şaşırmanıza imkan yok. Hangi sıradayım ya da sıramı kaybettim mi acaba diye endişe etmeyin.  Zaten ilmekler arasındaki açıklıktan anlayacaksınız.  Bu ilmeklerin ikisini 1 araya topluyorsunuz 1 tane ördünüz, bu 2 kenarın arasına girerek yine aynı işlemi uyguluyorsunuz. Arkadan 2 tane topla al. Böylece model 1 yana kaymış oluyor. Ve de doğal olarak sonda 1 ilmeğinizin artması gerekmektedir. Model bu kadar, arka sıra yine ters olacaktır.  Ördükçe de modelin ortaya çıktığını göreceksiniz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı