Vitamin Eksikliği Migren Nedeni Mi

Vitamin Eksikliği Migren
Vitamin Eksikliği Migren

Migren günümüzde tam olarak neyin neden olduğu neyin yol açtığı belirlenemeyen bir hastalık türü olarak bilinmektedir. Migren, sebebine bakıldığında tam olarak tedavisi zor olan istenen sonuçları veremeyen bir hastalık olarak bilinmektedir. Araştırmalara göre vitamin eksikliğinin bazı baş ağrısı tiplerinde etkili olduğu saptanmıştır.

Sağlık hizmetlerinde baş ağrıları nedeniyle çoğu hasta doktora gitmede en ön sıralarda yer alıyor. Migren yaşayanların baş ağrıları, görme ya da bulantı sorularına karşın çaresizliklerinden ötürü çok iyi bilindiğini uzmanlar da belirtmektedir. Aslında doktorlar bile bu hastalığın yani migrenin neden kaynaklandığını ya da migrene neyin yol açmakta olduğunu bilmemektedir.

Bu çözüme ulaşılmasını da zorlaştıran bir etkendir. Fakat teknolojinin yardımıyla yeni araştırmaların ışığında bazı baş ağrı türlerinin vitamin eksikliklerinden kaynaklandığı uzmanlarca açıklanmaktadır. Yine aynı araştırmalar kapsamında vitamin düzeylerinin migrenle herhangi bir bağlantısının olup olmadığı da uzmanların araştırma alanlarında yer almaktadır.

Bu konuda araştırmacıların gençlerde, çocuklarda ve yetişkin kişilerde sıkça görülmekte olan migrenin azalmış D vitamini düzeyleriyle ilgisi olabileceği üzerinde durdukları saptanmıştır. D vitamini ve türevleri vücuttaki hücrelerin düzgün çalışması için gerekli enerjiyi üretmeye yarayan mitokondriler açısından kesinlikle önemli olduğunu da belirtmiştir.

Uzman görüşlerinde yine migren için şu konularda masaya yatırılmaktadır. Migrene neden olmakta olan işlev eksiklikleri oluşabilecek muhtemel vitaminin eksik alımlarından kaynaklı olabileceği, bunun da enerji eksikliğini oluşturmasıyla migreni artırıyor olabileceği hususunun incelendiği olası durumların başında gelmektedir.

Bu konuda araştırmacılar bazı katılımcıların üzerinde yaptıkları testte yaklaşık %70 e varan bir oranda eksik D vitamini seviyesi gözlenmesi de bu araştırmaların doğruluk paylarını kanıtlar nitelikte olduğunu onaylamışlardır. Buna göre D vitamini eksik kişilerin migrenlerinin daha sıkça görülmesi, migren için geçerli sebepler arasında gösterilebilmektedir.

vitamin-eksikligi-migren-nedeni-mi
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı