Vintage Dantellerden Vintage Çerçeve Yapalım

vintage çerçeve yapımı
vintage çerçeve yapımı

Artık modası geçmiş bir köşede unutulmuş dantellerimizi ve çerçevelerimizi aynı proje içerisinde birleştirip onları tekrar yaşatmaya ne dersiniz? Kesinlikle evet dersiniz dimi. Zamanında o kadar emek verdiğiniz modasının geçmiş olduğunu düşündüğünüz vintage dantellerinizi değerlendirip onları sergileyebileceğiniz bir çerçeve yapımı uygulaması oldukça hoşuna gidecek. Bunu yaparken de kullanacağımız çerçevede vintage modasına uyacak tarzda olacak.

Peki nedir bu vintage? Niye bu kadar sık sık duymaktayız. Kısaca bahsetmek isterim. Bir moda terimi olarak adlandırılmakta. Geçmiş döneme ait tek veya koleksiyonlara verilen bir ad olarak kullanılmaktadır. Türkçe’mizdeki karşılığı ise bağbozumudur. Eşyalar, otomobiller ve sonrasında da moda da kullanılmıştır. Bir eşyanın Vintage özelliği kazanabilmesi için bir geçmişinin olması gereklidir. Bir dönemi temsil ederler. Kendi parçalarınız eşyalarınız olabileceği gibi önemli bir tasarımcıya ait özel ya da kolleksiyonel eşyalarda vintage tasarımlarınızda kullanılabilir.

Bu kısa açıklamadan sonra vintage dantellerimizi bir vintage çerçeve ile nasıl kombinleyip ortaya nasıl harika dekorasyon objeleri çıkarabiliriz ona bakalım. Bize ne lazım. Eski bir ahşap vintage resim çerçevesi, eski bir ahşap pencere çerçevesi, vintage danteller, döşeme  zımba makinesi, epoksi boya, makas.

İlla kare ya da dikdörtgen bir çerçeve için kare veya dikdörtgen bir dantel kullanmanıza gerek yok. Yuvarlak dantellerinizi de pekala kullanabilirsiniz. Eğer elinizde vintage çerçeveniz yoksa epoksi boya ile çerçevelerinize eskimiş bir görüntü verebilirsiniz. Küçük dantelleriniz için cam çerçevelerinizi, büyük masa örtüsü dantelleriniz için ise büyük resim çerçeveleriniz ideal olacaktır. Vintage dantellerinizi çerçevenize tutturmak için döşeme zımba makinası işinizi görecektir. Çerçevenin bir köşesinden dantelimizin bir ucunu zımba ile tutturup çapraz bir şekilde gerdirin. Gerdirdiğiniz ucu da zımbalayın. Sonra diğer köşeleri de aynı gerdirme yöntemi ile zımbalayın. Dantelinizin zımbalama işlemi bittiğinde kenarlardaki fazla dantellerinizi makas ile kesin. Artık vintage dantellerden vintage çerçeve yapımı projemiz evimizin en güzel köşesinde yerini alacak durumda.

İsterseniz duvarınıza asabilir. İsterseniz de komidin ya da sehpanızın üzerine koyabilirsiniz. Evinize çok farklı bir vintage havası katacağını düşünüyorum. Sizlerde özel bir anısı olan bu eşyalarınızı bu tip faydalı projelerle yeniden değerlendirebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı