Videolu Tığ İşi Yelek Örneği Yapılışı

Tığ İşi Yelek Örneği Yapılışı
Tığ İşi Yelek Örneği Yapılışı

Sevdanın Örgü Evi youtube kanalının paylaşmış olduğu tığ işi yelek örneği yapılış videosunu sizlere sunmak istedim. Tığ örgü işi ile uğraşan hanımların çok beğeneceği bir yelek örneğinin yapımını bu videoda bizlere anlatmak istemiş.

Tığla yapılan yelekler kesinlikle çok şık olmaktadır. Bu yelek modelinde de hoş bir desen sizleri bekliyor olacak. Örneğin başlangıç kurulumunu 10 veya 12 zincir çekerek yapabilirsiniz. İstediğiniz şekilde şeritlerini yapabilirsiniz. İster 4 ya da 5’li isterseniz 10’lu tırabzanlı şeritler yapabilirsiniz. Videodaki yelek örneğinin uzunluğu toplamda 24 tane motiften oluşmaktadır. Kol kesimlerinde ve kenarlarda da 3-4 adet tırabzan yapıldığını farketmişinizdir.

Bu videoda yeleğin tamamının anlatımı paylaşılmamış olup örneğin nasıl yapıldığının anlatımı üzerinde durulmuştur. Bunun için küçük bir şerit (4 tırabzanlı) ile başlangıç yapılıp tığ işi örneğin yapımı detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Tığ işi yelek modelinin yapımında angora yeleklik iplik ve 2 numara tığ kullanılmıştır.

Tığ yeleğin desenini oluşturan bu motifin yapımı gerçekten ilgimi çekti. Örneğin bir sırasında dolgu yapıp ardından 6 ilmek örüp bunların ilmeklerini eşit boylarda çekip uzatıyoruz. Yedinci de ise 5 zincir çekilmek suret ile sırayı bu şekilde tamamlıyoruz. Dönüşte ise yine tırabzanlar örüp çekip uzattığımız ilmekleri sık iğne ile tutturuyoruz. Araları da zincir çekerek tamamlıyoruz. Böylelikle 2 sırayı tamamlamış oluyoruz. Bu iki sırayı diğer sıralarda da tekrarlayarak tığ işi yelek örneğinize kavuşuyorsunuz.

Video:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı