Videolu Tığ İşi Papatya Yapımı

Tığ İşi Papatya Yapımı
Tığ İşi Papatya Yapımı

Tığ işi ile güzel el işleri ortaya çıkarılmaktadır. Sadece oyalar, danteller, kenar oyaları, havlu kenarları, tülbent kenarları değil; bunların haricinde de süs amaçlı tığ işi üretimleri de bulunmaktadır. Servis altlıkları, bardak altlıkları, yumurta kılıfları gibi çok farklı tığ ile örülen projeleri sizinle daha önceki yazılarımda paylaşmıştım. Bu seferki de farklı bir tığ işi süsleme uygulaması olacak. Sizlere bu makalemde tığ işi süsleme örneklerinden biri olan vazo süslemede kullanılabilecek tığ işi papatya yapımını sunmak istedim. Şeyma Hanım’a da bu güzel kendin yap projesinin videolu anlatımını bize sunduğu için şimdiden teşekkür ediyorum.

Süsleme amacı ile kullanılacak olan tığ işi papatya yapımında aparatı ile birlikte balon çubuğu, üç renk iplik, 1.7 mm tığ malzemeleri gerekmektedir. İp renkleri çiçeğin yaprakları için beyaz, çiçeğin ortası için turuncu, yaprak ve dalları için de yeşil olarak seçilmiştir. Yapacağımız iş bir süs objesi olacağı için ipler simlidir.

Malzemeleri saydıktan sonra nasıl yapıldığını özetleyeyim. Daha ayrıntılı anlatım için en alta yapılış videosunu paylaştım. Tığ işi papatya toplamda 3 ayrı parçanın yapımından oluşmaktadır.

Dalın Yapılışı

Papatya dalının yapımı
Papatya dalının yapımı

İlk etapta balon çubuğunun bir ucunu tığımızı ısıtarak deliyoruz. Tığın ucunu delik içinden geçiriyoruz. Yeşil ipi alıp tığ yardımı ile delik içerisinden geçiriyoruz. Geçirdikten sonra tığımızı bırakıp ipi çubuğun üzerine sarmaya başlıyoruz. Sararken elinizle arada sıkılaştırmanız daha güzel sonuç almanızı sağlayacaktır. Sarma işlemini çubuğun diğer ucunda 1-1.5 cm kalana kadar devam ettiriyoruz. Bitince ipi makasla kesip sıcak silikonla çubuğa yapıştırıyoruz.

Papatyanın Yapılışı

Papatya yapraklarının yapılışı
Papatya yapraklarının yapılışı

Sarı simli ip ile 7 zincir çekip bir halka oluşturuyoruz. Halkanın çapının balon çubuğu aparatının çapına uygun olmasına dikkat ediniz. Daha sonra 3 zincir çekip aynı halkanın içine batıp ikili tırabzanlar örüyoruz. 5 tane kutucuk olana kadar bu şekilde örme işlemine devam ediyoruz. Böylece birinci sırayı tamamlamış oluyoruz.

İkinci sırada birinci sırada oluşturmuş olduğumuz her kutucuğun içine ikili tırabzanlar örüyoruz.

Üçüncü sırada ipi tığın üzerine alıp her tırabzanın üzerindeki zincirlere üçer tane ikili tırabzan örüyoruz.

Dördüncü sırada aynı zincire iki defa batıp ikili tırabzan örüyoruz.

Beşinci ve altıncı sırayı da dördüncü sıra gibi örüyoruz. Altıncı sıranın diğer sıralardan tek farkı her 36. tırabzandan sonra aralara 2 zincir çekilmesidir. Bu yaprakların aralarını belirlemek için önemlidir.

Sonrasında her bir 36. tırabzandan sonra çekilen 2 zincirin içine batarak ipi tığın üzerine almadan sık iğne örermiş gibi yaprakları oluşturuyoruz. Papatya 10 yapraktan oluşmaktadır. Yaprakların hepsini oluşturmadan balon çubuğu aparatını ilk çekmiş olduğumuz halkanın içine koyuyoruz.

Papatya ortasının yapılışı
Papatya ortasının yapılışı

Yaprakları yaptık şimdide sıra ortasını yapmaya geldi. Beyaz simli ipliği alıp 6 zincir çekip bir halka daha oluşturuyoruz. 2 zincir çekip halkanın içine batarak ikili tırabzan örüyoruz. Bu şekilde aynı halkanın içine batarak 15 adet ikili tırabzan yapıyoruz. Tabi başta çekilen 2 zinciri de 1 tırabzan sayıyoruz. Böylelikle birinci sıra tamamlanmış olur.

İkinci sırada bir alt sıradaki tırabzanın üzerindeki zincirlere batarak toplamda 15 tırabzan örüyoruz. Bir zincir çekip bu zincire boşluk vererek ipi kesiyoruz. İpi tığ yardımı ile ilmek arasına gizliyoruz. Çiçeğin göbek kısmı da tamamlanmıştır. Sıcak silikon yardımı ile yaprakların ortasına yapıştırıyoruz.

Yaprağın  Örülmesi

Tığ işi papatya dal yaprağı
Tığ işi papatya dal yaprağı

Yeşil simli iplik ile aynı boyutta 2 adet yaprak örüyoruz. 15 tane zincir çekiyoruz. Yapraklarından birinin küçük olmasını istiyorsanız diğerinde 10 adet zincir çekebilirsiniz. İpi geriye alıp 15. zincire batarak ikili tırabzan örüyoruz. Tırabzanı örerken fazla uzun çekmiyoruz; kısa tutuyoruz. Bu şekilde kısa bir ikili tırabzan daha örüyoruz. Daha sonra ilmekleri daha uzatarak uzun tırabzanlar örüyoruz. İlk zincire gelindiğinde aynı ilk zincire batarak 5 adet ikili tırabzan yapıyoruz. Daha sonra sırayla her bir zincire batarak 5 tırabzan örmeye devam ediyoruz. Sadece son 2-3 tırabzanı ilmeklerini kısa tutarak örünüz. Son zincire de ikili tırabzan yaptıktan sonra 1 sık iğne ile yaprağı tamamlıyoruz.

Sıcak silikon yardımı ile yaprakları dalın üzerine yapıştırdığımızda tığ işi papatya süsünü artık vazosuna koyabilirsiniz.

Video :

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı