Videolu Pullu Boncuklu Oya Yapımı

pullu boncuklu iğne oyası
pullu boncuklu iğne oyası

Yine güzel ve yapımı oldukça eskilere dayanan bir oya örneği olan pullu boncuklu oya örneğinin nasıl yapıldığını sizlerle paylaşıyor olacağım. Çok eskiden yapılan bir oya modeli olduğunu tekrar hatırlatmak isterim. Bu yüzden çok değerli bir oya örneğinin yapılışını videolu anlatımı ile birlikte sizler de yapabileceksiniz.

Pullu boncuklu oya yapımı için gerekli olan malzemeler; pullar, boncuklar, 70 numara dantel ipi, boncuk iğnesi, 21 numara tığ.

Eskilerde oldukça fazla yapılan bu harika pullu ve boncuklu oya motifleri iğne yardımı ile yapılıyor. Motif aralarına ise tığla zincirler yapılmaktadır.

Pullu Boncuklu Motif Yapımı

pullu boncuklu oya motifi
pullu boncuklu oya motifi

Zincirimize sık iğne ile düğüm atarak başlıyoruz. Uzun bir ip boncuk iğnesinden geçiriyoruz. Bir adet boncuk alıp içinden geçiriyoruz. Ardından bir adet de pulu (çıkıntılı kısmı üste gelecek şekilde) arkasından iğne geçirip öne alıyoruz. İp pulun üzerinde iken iğneyi tekrar boncuğun içerisinden geçiriyoruz. Bundan sonra iğneye sürekli 2 adet boncuk alarak pulun arkasından geçirip son geçirdiğimiz pulun içerisinden iğneyi geçiriyoruz. Ta ki son boncuğa gelene kadar pullu boncuklu oya yapımına 2 boncukla devam ediyoruz. Sonda yine bir boncuk alıp en başta olduğu gibi başlangıç noktasına bağlama işlemini gerçekleştiriyoruz. Böylece pulumuzun etrafına boncuklarımızı sıralamış oluyoruz.

Oya Arasının Yapımı

oya arası zincir çekimi
oya arası zincir çekimi

Boncuklu ve pullu oya yapımından sonra diğer motife kadar olan aranın yapımına geçiyoruz. İğnemizi çıkarmadan tığ ile başlangıç noktasından ilmek alıp 40 adet zincir çekiyoruz. Zincir adedini yazmanızın uzunluğuna göre ya da kendi isteğinize göre artırıp azaltabilirsiniz. 40 zincirin ardından ilmekten tığı çıkarıyoruz. İğneyi tekrardan alıp sonda bıraktığımız ilmeğin içerisinden geçiriyoruz. İpi çekip düğümleme işlemi yapıyoruz. Daha sonra tekrar boncuk ve pullu motifi örmeye başlıyoruz.

Eğer ipiniz yetişmeyip biterse; ipi kesip ucunu yakıyoruz. Bu noktadan itibaren düğüm atıp örme işlemine devam ediyoruz.

Yapılış Videosu :

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı