Videolu Palmiye Ağacı Örgü Modeli

palmiye örgü örneği
palmiye örgü örneği

Örgü seven ve yeni örgü örneklerine de meraklı hanımlara özel harika bir örgü modeli ile yine karşınızdayım. Video anlatımını da yazının aşağısında bulabileceğiniz palmiye örgü modeli tüm örgü işlerinizde kullanabileceğiniz türden bir örnek olacaktır. Bilindik örgü yöntemlerinin kullanıldığı bu örgü modeli yapımında zorlanmayacağınızı düşünüyorum. Sadece belli başlı kullanılan örgü tekniklerini sizler için araştırıp aşağıda açık bir şekilde belirtmeye çalıştım. Umarım yardımcı olur. Video anlatımı ile birlikte sunuyorum ki hem açıklamaları okuyup hem de videodan seyredip kolay bir şekilde çözebilesiniz diye.

Palmiye ağacı örgü modeli yapılışında bazı özel setler kullanılmış. K2tog, Ssk, P2tog, P2tog-b ve P3tog gibi. Bu yöntemlerin açıklamalarını modelin yapılış açıklamalarında bulabilirsiniz. Lafı daha uzatmadan örgü örneği yapılışına bir an önce geçelim.

Palmiye Ağacı Örgü Örneği Yapılışı

10 ve katları düz örgü ile başlayacağız. +4 ilmek artırarak devam edeceğiz. Bu işlemi 20 sıra boyunca da tekrarlayacağız.

Sıra 1 – Sağ Taraf : Ters örgü yapılır. Bundan sonraki adımlar sıra sonuna kadar belirtilen sayıda tekrar edilmelidir. Ardından 4 ilmek ters örülür. İpi şişe sarın. 4 ilmek daha ters örün.

Sıra 2 : 4 ilmek düz örülür. Bundan sonraki işlemleri sıra sonuna kadar tekrarlayın. İp şişe sarılır. 3 ilmek ters örülür. Tekrar ip şişe sarılır. 1 ilmek daha ters örülür. 4 ilmek düz örülür.

Sıra 3 : 4 ilmek ters örülür. Bu aşamadan sonra yazdıklarımı sıra sonuna kadar tekrarlayın. 1 düz örülür. 4 ters örülür. Şişe ip atılır. 5 düz örüp tekrar şişe ip atılır. 4 ters örülür.

Sıra 4 : 4 ilmek düz örülerek bu sıraya başlanır. Ardından yazacaklarım sıra sonuna kadar tekrarlanır. İp şiş üzerine sarılır. 7 ilmek ters örüldükten sonra şişe yine ip sarılır. 4 ilmek düz ve 1 ilmek de ters örülür. 4 ilmek düz örülerek sıra tamamlanır.

Sıra 5 : 4 ilmek ters örülür ve bundan sonrakiler sıra sonuna kadar tekrarlanır. 1 ilmek düz örülür ve 4 ilmek ters örülür. Ardından şişe ip sarılır. 9 ilmek düz örüldükten sonra şişe ip sarılır ve 4 ilmek daha ters örülür.

Sıra 6 : 4 ilmek düz örülerek 6. sıraya başlanır. Bundan sonra yapacaklarım sıra sonuna kadar belirtilen sayıda yinelenir. İki ters ilmek üzerinden geri döngü yapılır. 4 ilmek düz, 1 ilmek de ters örülür. Ardından 4 ilmek düz örülür.

Sıra 7 : 4 ilmeği ters örerek sıraya başlayalım. Tekrarlama yapılacak işlemlere geçelim. 1 ilmek düz, 4 ilmek ters örülür. Düz örgü gibi 2 tane ilmek kaydırılır ve daha sonra bu ilmekler birlikte düz örülür. 5 ilmek düz örülür. 2 ilmek birlikte düz örülür. Son olarak 4 ilmek ters örülür.

Sıra 8 : 4 ilmek düz örülür ve tekrarlama yapılacak adımlara geçilir. 2 ilmek birlikte ters örülür. 2 ilmek ters ilmek örülür. İki ters ilmek üzerinden geri döngü yapılır. 4 ilmek düz örülür. 1 ilmek ters ve son 4 ilmek de düz örülerek sıra tamamlanır.

Sıra 9 : 4 ilmek ters örülerek başlanır. Sıra sonuna kadar tekrar yapılacak adımlar şunlardır. 1 ilmek düz, 4 ilmek ters örülür. Düz örgü gibi 2 tane ilmek kaydırılır ve daha sonra bu ilmekler birlikte düz örülür. 4 ilmek ters örülür.

Sıra 10 : 4 ilmek düz örülür ve sıra sonuna kadar tekrarlanacaklara geçilir. 3 ilmek birlikte ters örülür ve ardından 4 ilmek düz örülür. 1 ilmek ters ve 4 ilmek de düz örülerek döngü tamamlanır.

Sıra 11 : 4 ters örgü ile başlanır. Sıra sonuna kadar şu işlemler tekrarlanır. Şişe ip atılır ve 1 düz örülüp tekrar şişe ip atılır. 4 ters örülür, 1 ters örülür ve son olarak 4 ters daha örülür.

Sıra 12 : Sıraya 4 ilmek düz örülerek başlanır. Tekrarlama yapılacaklar şu şekildedir. 1 ilmek ters örülür, 4 ilmez düz örülür, şişe ip sarılır. Ardından 3 ilmek ters örülür, şişe ip sarılır, 4 ilmek düz örülür.

Sıra 13 : Sıraya 4 ilmek ters örülerek başlanır. Sonra tekrar yapılacak işlemler uygulanır. İpe şiş sarılır ve 5 ilmek düz örülür. Tekrar şişe ip sarılarak 4 ters, 1 düz ve son olarak tekrar 4 ters örülür.

Sıra 14 : Bu sıra 4 düz örülerek başlanır. Ardından şu işlemler sıra bitimine kadar tekrarlanır. 1 ters, 4 düz örülür ve şişe ip sarılır. 7 ters örülür, şişe ip sarılır ve 4 düz örülür.

Sıra 15 : 4 ters örülür. Sıra sonuna kadar tekrarlanacaklar : Şişe ip sarılır, 9 ters örülür, tekrar şişe ip sarılır, 4 ters daha örülür, 1 düz örülür, 4 ters örülür.

Sıra 16 : 4 düz örülür ve sıra sonuna kadar şu adımlar tekrarlanır. 1 ters, 4 düz örülür. 2 ilmek birlikte ters örülür, 7 ters örülür. 2 ters ilmek üzerinden geri döngü yapılır ve 4 düz örülür.

Sıra 17 : 4 ters örülerek başlanır. Tekrarlama yapılacaklar : Düz örgü gibi 2 tane ilmek kaydırılır ve daha sonra bu ilmekler birlikte düz örülür. 5 düz örülür, 2 ilmek birlikte düz örülür. Sonra 4 ters örülür, 1 düz örülür ve son olarak 4 ters örülür.

Sıra 18 : 4 düz örülür ve tekrarlama yapılacaklara geçilir. 1 ilmek ters, 4 ilmek düz, 2 ilmek birlikte ters, 3 ilmek daha ters örülür. 2 ilmek üzerinden geri döngü yapılır ve 4 ilmek düz örülür.

Sıra 19 : 4 ilmek ters örülerek sıraya başlanır. Bundan sonraki adımlar sıra bitene kadar tekrarlanır. Düz örgü gibi 2 tane ilmek kaydırılır ve daha sonra bu ilmekler birlikte düz örülür. 1 ilmek düz örülür. 2 ilmek birlikte düz örülür. 4 ilmek ters, 1 ilmek düz ve ardından 4 ilmek daha ters örülür.

Sıra 20 : 4 düz örülür ve şu işlemler sıra bitinceye kadar yinelenir. 1 ters, 4 düz örüldükten sonra 3 ilmek birlikte ters örülür. 4 ilmek düz örülür.

Palmiye Örgü Modeli Video Anlatımı :

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı