Videolu Örgü Üstüne İşleme Nasıl Yapılır

Örgü üzerine işleme yapma
Örgü üzerine işleme yapma

Düz desenli bir örgünüz var diyelim. Bu örgüyü sonradan renklendirmek ve süslemek istiyorsunuz. Bunu sonradan da yapabilirsiniz. İstediğiniz deseni ve renklendirmeyi yapabileceğiniz tek yöntem var. O da örgü üstüne işleme yapmaktır. Bunun için sizlere Derya Baykal’ın Gülümse programından bulduğum bir videoyu paylaşmak istiyorum. Videoyu dikkatli izleyerek sizler de örgülerinize harika işlemler yapabilirsiniz.

Bazen örgünün yapım aşamasında motifler ve desenler oluşturmak oldukça zor olabilmektedir. Ayrıca bazı hanımlara da bu tür karmaşık motiflerle örgülerinde uğraşmak da istemeyebilir. Bu amaçla özellikle düz örgülerinizde sonradan üstüne işleme yapma işlemi sizin kurtarıcınız olacaktır. Böylece o bütün karmaşık desenlerle örgü aşamasında uğraşmak yerine işleme yaparak kolayca halledebileceksiniz.

rokoko nasıl yapılır
rokoko nasıl yapılır

Derya Baykal’ın programında anlatılan bu video da örgü üzerine gül işlemesi yapımı anlatılmış. Örgü üzerine işleme tekniği için ince koton ip, etamin iğnesi ve makas malzemeleri kullanılmış. Bir nevi örgüde etamin işi diyebileceğimiz bu işleme tekniğinde iğne üzerinde belli sayılarda dolama yapıp desenler oluşturulmuş. İğnenin batıp çıkma aşamalarına oldukça dikkat etmeniz gerekli.

Gülün yaprağının yapımı
Gülün yaprağının yapımı

Örgüye gül işlemesinde ilk aşama göbeğin yapımı olmuş. Gülün büyüklüğüne göre iğneye sarma sayısının artırılması gerekli. Bu aşamadan sonra gülün yapraklarının yapımına geçilmiş. Yaprak, daha fazla dolama yapılarak oluşturulmuş. İğneye sarılarak yapılan bu işleme Rokoko tekniği ismi verilmiştir. Genel olarak uygulanan tüm bu nakış tekniğin adına ise Brezilya nakışı adı verilmektedir. Gülün yapraklarının işlemesi bittikten sonra yeşil nakış ipi ile yaprakları oluşturulmuş ve ortaya harika bir işleme Brezilya nakışı gül işlemesi çıkmıştır.

Örgü üzerine işleme yapma
Örgü üzerine işleme yapma

Yapılışı ile ilgili detaylara aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı