Videolu Örgü Kalemlik Nasıl Yapılır?

Örgü kalemlik nasıl yapılır
Örgü kalemlik nasıl yapılır

Şimdi okullar da kapandı. Hepimiz için tatil zamanı. İşte bu zamanlarınızı değerlendirebileceğiniz harika bir kendin yap örgü uygulamasını sizlerin beğenisine sunuyorum. Size Marifetli İşler’in harika bir örgü kalemlik nasıl yapılır videosunu paylaşıyorum. Tatil zamanlarınızı bu tür hem hoşça vakit geçirebileceğiniz hem de sonucunda faydalı bir iş çıkaracağınız örgü işleriyle de değerlendirebilirsiniz. Rengarenk ya da düz renk örgü kalemlikler yaparak çocuğunuza hoş sürprizler hazırlayıp boşuna para verip dışarıdan hazır alma zahmetinden de kurtulabilirsiniz.

Bu kendin yap videosu aynı zamanda sizlere örgü kalemlik fikirleri de sunacaktır. Böylelikle daha farklı projeler de üretebilecek ve ortaya çok güzel örgü kalemlik modelleri çıkartabileceksiniz. Bu yüzden videoda hem dikişli hem dikişsiz kalemlik örnekleri sunulmuştur.

Sizlere bu videoda dikişli ve dikişsiz örnek örgü kalemlik yapılışlarından bahsedilmiştir. Kalemlikler tığ ile örülmüştür. Örerken ipinize uygun tığ numarası seçmeniz önerilmektedir. Bu videoda kullanılan ipe uygun olarak 2 numaralı tığ kullanılmıştır.

Dikişsiz örgü kalemlik yapımı
Dikişsiz örgü kalemlik yapımı

Öncelikle dikişsiz örgü kalemlik yapımından bahsedilmiştir. Zincir çekerek başlanmaktadır. Zincir sayısı fermuarın uzunluğuna göre belirlenmektedir. Zinciri oluşturduktan sonra çevresine ikili tırabzanlar (sık iğne de olabilir) yapılmaktadır. Bu şekilde her deliğe ikili tırabzanlar yapıp sürekli dönerek dikişsiz bir kalemlik oluşturulmaktadır.

Dikişli örgü kalemlik yapımı
Dikişli örgü kalemlik yapımı

İkinci olarak da dikişli örgü kalemlik yapımı anlatılmıştır. Yine fermuar uzunluğunda zincir çekilmektedir. Sonrasında etrafına bir sıra ikili tırabzan işlenmektedir. Son ikili tırabzandan sonra 2 zincir çekip geri dönerek daha önceden ördüğümüz ikili tırabzanların üzerine birer tane daha ikili tırabzan yapılmaktadır. Bu işlem istenilen kalemlik boyutuna ulaşıncaya kadar sürekli zincir çekip geri dönerek ikili tırabzan içine ikili tırabzan örerek tekrarlanmaktadır. Kalemlik istenilen derinliğe ulaştığında ikiye katlanıp kenarları dikilmektedir.

Dikişsiz kalemlik fermuar dikimi
Dikişsiz kalemlik fermuar dikimi

Son aşama fermuarların dikim aşamasına geçilmiştir. Dikişsiz modelde ağız kısmına bir iğne iplik yardımı ile fermuar dikilmektedir. Dikişli modelde ise yanları açık iken uç kısma ilk önce fermuarın bir tarafı dikilmektedir. Diğer tarafı da kalemlik katlanıp diğer ucuna dikilmektedir. Fermuarın dikiminden sonrada dikişsiz kalemliğin yan tarafları dikilmektedir.

Dikişli kalemlik fermuar dikimi
Dikişli kalemlik fermuar dikimi

İstenirse bu tip örgü kalemlikler üzerine keçeden güzel şekiller kesip sıcak silikonla yapıştırıp süsleme yapılmaktadır.

Keçeden kalemlik süsleme
Keçeden kalemlik süsleme

Detaylar aşağıdaki örgü kalemlik videosunda. İyi seyirler.

YAPILIŞ VİDEOSU:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı