Videolu Küçük Ok Başı Dantel Örgü Örneği

Küçük ok başı dantel örgü modeli ön yüz
Küçük ok başı dantel örgü modeli ön yüz

Videolu örgü anlatımlarını sizlerle paylaşmak çok hoşuma gidiyor. Size daha önceden de paylaşmış olduğum videolu örgü modellerini eminim ki beğenmişinizdir. Çok işinize yaradığını da umuyorum. Bu kez sizlere küçük ok başı dantel örgü örneği yapımını anlatmaya çalışacağım. Bu örneği özellikle şallarınızı örmede ve afgan örgü işlerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kanımca örgü örneğinin ismi bu boşlukların aynı okların ucuna benzetildiği için ok başı örgü modeli olarak isimlendirilmiş. Dilerseniz diğer dantel örgü modellerime de sitemden arama yaparak göz atabilirsiniz. Bunlardan biri de supla servis dantel örgü modelleridir. Bu işin haricinde bunu da incelemenizi öneririm.

Ok başı örgü desenini örerken ter örgü, düz örgü, şişe ip sarma, ilmek kaydırma, kaydırılmış ilmeği diğerinin üzerinden geçirme ve iki ilmeği birlikte düz örme tekniklerini uygulayacağız. Bu dantel örgü örneği orta düzey bir yapım zorluğuna sahiptir. O yüzden örgü işlerinde belli bir aşama kaydetmiş olanlar için daha uygundur.

Ok başı örgü modeli toplamda 4 sıra örgüden ibarettir. Başlangıç kurulumunu yine haroşa örerek yapıyoruz. Bunu yaparken de 6 ve katları +1 kenar ilmek olacak şekilde kurguluyoruz. Sonrasında gelin hep birlikte sırların nasıl yapıldığına bir göz atalım.

Küçük ok başı dantel örgü modeli ters yüz
Küçük ok başı dantel örgü modeli ters yüz

Sıra 1 (Ön Yüz): İlk ilmek düz örülür ve bundan sonraki adımlar sıra sonuna kadar yinelenir. Sonra şişe örme yönüne göre ip sarılır. Sonraki ilmek kaydırılır ve bir sonraki de düz örülür. Şiş ile sonraki 2 ilmeğe girilip birlikte düz örülür ve şişe ip sarılır. Sonraki ilmek yine düz örülür.

Sıra 2: İkinci sıranın tüm ilmekleri ters örülür.

Sıra 3: Üçüncü sıranın ilk 2 ilmeği düz örülür ve şu işlem adımları sıranın son 5 ilmeğine kadar yinelenir. Şişe ip atılır, 1 ilmek kaydırılır, 2 ilmek birlikte düz örülür. Kaydırılmış ilmek diğerinin üzerinden geçirilir. Şişe yine ip sarılır ve sonraki 3 ilmek düz örülür. Son 5 ilmek ise sırası ile şu şekilde örülür. Şişe ip sarıldıktan sonra 1 ilmek kaydırılır ve sonraki 2 ilmek birlikte düz örülür. Kaydırılan ilmek diğerinin üzerinden geçirilir, şişe ip sarılır ve son 2 ilmek ise düz örülür.

Sıra 4: Dördüncü sıranın tüm ilmekleri düz örülür.

Tüm bu 4 sırayı örneğinizin uzunluğuna göre tekrarlamalısınız. Sonrasında ortaya çıkacak olan şalınızı ve örgü afgan işinizi arkadaşlarınıza gösterebilirsiniz. Ok başı örgü örneğinin nasıl yapıldığını gösteren video da aşağıdaki gibidir.

Video:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı