Videolu Karahindiba Çiçekleri Örgü Modeli

Karahindiba Örgü Modeli Nasıl Yapılır
Karahindiba Örgü Modeli Nasıl Yapılır

Örgü işlerine meraklı olanlar için yeni bir model buldum. Aslında aynı adı taşıyan başka örgü örnekleri de mevcut. Ama bu model, ismini aldığı karahindiba çiçeğine daha çok yakın bir örgü modeli olduğu için size bunu sunmak istedim. Siz de zaten resim ve videosuna bakınca anlayacaksınız.

İsmini ilk başta zikretmiş olduğum çiçekten almış olan karahindiba çiçekleri örgü modeli oldukça hoş bir motife sahip. Özellikle hırka ve kazaklarda daha güzel duracağını düşünüyorum. Modelin anlatımında çiçek motifinin yapımını ayrı olarak anlatacağım. Genel anlatımında çiçek motifi kısmına gelindiği zaman “karahindiba örülür” diye kısaca geçeceğim. Şimdiden bilginiz olsun.

Karahindiba Örgü Modeli Nasıl Örülür?

İlk olarak karahindiba çiçek motifinin nasıl örüldüğünü anlatayım.

Karahindiba Çiçek Motifi Yapılışı :

Sağ elinizdeki şişle sol elinizdeki şişteki ikinci ilmekten itibaren aşağıya doğru 3 ilmek sayın ve sağ şişinizle içinden girin. Şişe arkadan öne doğru ip dolayın. Ardından battığınız ilmekten doladığınız ip ile birlikte geri döndürün. Soldan iki ilmeği düz örün. Aynı ilmek içerisine ikinci bir döngü yapılır. İki ilmek düz örülür ve aynı ilmek içine üçüncü döngü yapılır. Böylece karahindiba motifi oluşmuş olur.

karahindiba motifi nasıl örülür
karahindiba motifi nasıl örülür

Çiçek motifinin nasıl örüldüğünü anlattıktan sonra genel anlatıma geçelim.

Karahindiba örgü modeli 8 +1 ilmek haroşa örülerek başlanır. Kendi modelinizin genişliğine göre 8 ve katları şekilde devam edilmelidir. Aşağıda açıklayacağım 12 sıra tekrarlanarak karahindiba örgü örneği tamamlanır.

Sıra 1 (Ön Yüz) : Birinci sıradaki ilmekler düz örülerek bitirilir.

Sıra 2 : İkinci sıradaki bütün ilmekler ters örülür.

Sıra 3 : Üçüncü sırada ise tüm ilmekler düz örülerek tamamlanır.

Sıra 4 : Dördüncü sıradaki tüm ilmekler ters örülür.

Sıra 5 : Üç ilmek düz örülür, karahindiba örülür, sıranın son iki ilmeğe kadar dört düz örülür ve karahindiba örülür. Son iki ilmek de düz örülerek sıra bitirilir.

Karahindiba Örgü Örneği Yapılışı
Karahindiba Örgü Örneği Yapılışı

Sıra 6 : İki ters örülerek altıncı sıraya başlanır. İki ilmek birlikte ters örülür ve bir ilmek ters örülür. Bu iki kez tekrarlanır. Tekrar iki ilmek birlikte ters örülerek şu işlemler son iki ilmeğe kadar yinelenir. Üç ilmek ters örülür, iki kez 2 ilmek birlikte ters örülür ve 1 ilmek ters örülür, 2 ilmek birlikte ters örülür. Son iki ilmek ters örülerek altıncı sıra sonlandırılır.

7’den 10’a kadar olan sıralar : 1’den 4’e kadar olan sıraları tekrarlayın.

Sıra 11 : Yedi ilmek düz örülerek bu sıraya başlanır. Bu yazacaklarım son iki ilmeğe kadar yinelenir. Karahindiba örülür, dört düz örülür ve son iki ilmek de düz örülür.

Sıra 12 : Bu sıradaki ilk altı ilmek ters örülür. Son üç ilmeğe kadar tekrarlanacaklar : İki defa iki ilmek birlikte ters örülür ve 1 ilmek ters örülür. 2 ilmek birlikte ters örülür, 3 ilmek ters örülür. Son üç ilmek de ters örülerek karahindiba örgü modeli tamamlanmış olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı