Videolu İki Renkli Kabarcıklı Örgü Modeli

kabarcıklı örnek ön yüz
kabarcıklı örnek ön yüz

Başka bir video anlatımlı örgü modeli ile yine beraberiz. Buna benzer birçok örgü modeli görmüşünüzdür. Ama iki renkli kabarcıklı örgü modeli kesinlikle daha önce görmediniz oldukça da beğeneceğiniz bir örgü modeli olacak. Diğer kabarcıklı ya da diğer bilinen ismi ile baloncuklu örgü modellerine nazaran bunun yapımında iki renk kullanılmıştır. Bu renkleri örgü örneğinin anlatımında A ve B renkler olarak ismlendirdim. Siz buna göre kendi renk kombinasyonlarınızı uygulayabilirsiniz.

Örneğimizin anlatımına geçmeden önce örnek içindeki K4B (Knite 4 Below) kısaltmasını açıklamak istiyorum. Örgünün genel anlatımında bu kısma gelindiğinde kısaltma ile bahsedeceğim için bunu baştan açıklama gereği duydum.

K4B yapılışı
K4B yapılışı

K4B: Sağ şişinizi 5. sıradaki ilmeğe batın. Battıktan sonra sol şişinizdeki ilmeği boşa çıkartıp örneği ters çevirin. Sol elinizle gevşek olan ilmekleri çözün. Çözülecek ilmekler 4 sıra olacak. Bu 4 serbest ipliği yakalayıp sağ şişinize diğer renkten bir ip atın. Bunu da düz örerek işlemi sonlandırın.

İki Renkli Kabarcıklı Örgü Modeli Nasıl Örülür?

A rengi ile iki renkli kabarcıklı örgü modeli anlatımına başlıyorum. Bu renkten istediğiniz büyüklüğe bağlı olarak 4 ve katları olacak şekilde haroşa örerek başlayalım. +3 kenar ilmeklerini de örmeyi unutmayalım. Videoda 8 ilmek +3 kenar ilmeği olmak üzere 11 ilmekle başlandığını görebilirsiniz. İki renkli kabarcıklı örgü örneği 12 sıradan oluşmakta ve bu 12 sıranın tekrarı sonucunda oluşmaktadır.

kabarcıklı örnek ters yüz
kabarcıklı örnek ters yüz

Sıra 1 – ters yüz : A rengi iple ters örülür.

Sıra 2 – ön yüz : A rengi iple düz örülür.

Sıra 3 : A rengi ip ile ters örülür.

Sıra 4 : A rengi ip ile bu sefer düz örülür.

Sıra 5 : A rengi ip ile tekrar düz örülür.

Sıra 6 : B rengi ip ile; 3 düz örülür, sonrasında şu işlemler sıra sonuna kadar tekrarlama yapılır : K4B yapılır, 3 düz örülür.

Sıra 7 : B renk ip ile tüm sıra ters örülür.

Sıra 8 : B renk iple bütün sıra düz örülür.

Sıra 9 : B renk ip ile tekrar ters örülür.

Sıra 10 : Tekrar B renkle düz örülür.

Sıra 11 : B renkle ters örülür.

Sıra 12 : A renk ipe geçilir. 1 düz örülür ve şu işlemler son 2 ilmeğe kadar yinelenir : K4B örülür, 3 düz örülür. K4B uygulanır ve 1 düz örülür.

VİDEOLU ANLATIM :

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı