Videolu Haroşalı Petek Örgü Örneği

videolu haroşalı petek
videolu haroşalı petek

Videolu olarak yapılışını sunduğumuz haroşalı petek örgü örneği şeklinden de anlaşılacağı üzere bal peteği gibi duruyor.  Araları videoda görüldüğü gibi haroşa giden bu örgü modeli yapılışı açısından biraz karışık bir örnek olarak karşımıza çıkıyor.

Petek örgü modeli terste kurulan bir örgü örneğidir. Başlangıç için videoda 20 ilmek atıldığını görmektesiniz. Önde bir diş haroşa olacak şekilde örülür. Videodaki ilk adımda örneğin ön tarafı görülmektedir. Ama baştan da denildiği gibi örnek terste kurulacaktır.

Başlangıçta 20 tane atılan ilmeğin başta ve sondaki iki tanesi kenar ilmeği olarak örülmüştür. Bu kenar ilmekleri modelimizin düzgün durmasını sağlayacaktır.

Haroşalı Petek Modeli Örgü Örneği Yapılışı

Haroşalı Petek

Sıra 1 : Ortadaki 16 ilmek ile örneği yapmaya başlıyoruz. Bir kenar ilmeği boş alınır ve ardından ikinci ilmek düz örülür. İki tane ilmek daha düz örülür. Bu iki düz ile örneğimiz başlamış oluyor. İp öne alınır, iki boş alınır ve ardından ip arkaya atılır. İki düz örülür, ip arkadan öne alınır. İki boş alınır ve arkaya atılır.
İki düz örülür, ip öne alınır, iki tane boş alınır ve ip arkaya atılır. İki düz örülür. İki boş alınır ve ip arkaya atılır. Kenar ilmekleri de düz örülerek ilk sıramız tamamlanmış olur.

Püf Noktası : Boşta ipe bakarak örneği arkada kurduğumuzu görebiliriz. İp arkada ise arkada kurulduğunu rahatlıkla anlayabiliriz. Bu size örneği kurarken karıştırmamanızı sağlayacaktır.

Haroşalı Petek Örgü Örme

Sıra 2 : Petek örgü modeli yapılışında 2. sıra yani ön sıraya geçiyoruz. Kenar ilmeği boşa alınır. 1 düz örülür, ip arkada iken iki boş alınır ve ip öne geçirilir. İki ters örülür, ip arkada iken 2 boş ilmek alınır, ip öne geçirilir ve iki ters örülür. İp arkaya alınır, iki ilmek boş alınır, ip öne geçirilir ve 2 ters örülür. İp arkada 2 boş alınır, ip öne geçirilir ve 2 ilmek ters örülür. Kenar ilmeklerimizi düz örerek 2. sıramızı da bitiriyoruz.

Haroşalı petek örneği 6. sıradan oluşmaktadır. 6. sıra bitiminde 3. sıradan itibaren tekrarlayarak devam edilmesi gerekmektedir.

Petek Örgü

Sıra 3 : Örneğimizin 3. sırasına geçelim. Kenar ilmeği boşa alınır ve diğeri düz örülür. 3. sırada öne ip atılır, 2 boş alınır ve ip tekrar arkaya atılır. 1 ve 2. sıradaki boştaki ipler alttan şişe alınır ve ardından 3. sıradaki 2 ilmek düz örülür. Daha sonra boştaki bu iki ip sol şişle arkaya atılır. Kenar ilmeğe gelene kadar aynı işlemler tekrarlanır. Sondaki 2 kenar ilmek düz örülerek 3. sıramız tamamlanmış olur.

Petek Örgü Nasıl Örülür

Sıra 4 : 4. sıraya geçiyoruz. Bir kenar ilmeği alınır diğeri düz örülür. 2 ilmek ters örülür. 2 ilmek boş alınır, ip arkadan öne geçirilir ve 2 ters örülür. Sıra sonuna kadar devam edip sondaki iki kenar ilmek düz örülür.

Haroşalı petek modeli

Sıra 5 : Örneğimizin 5. sırasını yapalım. 1 kenar ilmeğini şişe alıp diğer kenar ilmeğini düz örerek başlıyoruz. Boştaki ilmeklerin altından geçip 2 ördükten sonra boştaki ilmekleri arkaya atıyoruz. İp öne atılıp 2 boş alınır ve ip arkaya atılır. Boştaki ilmeklerden geçip 2 düz örerek boştakileri arkaya atıyoruz. Bu işlemleri sıra sonuna kadar uygulayıp sondaki kenar ilmekleri düz örülür.

Haroşalı petek örgü modeli

Sıra 6 : Haroşalı örnek için 6. sırayı örelim. Yine 1 kenar ilmeği boşa alınıp diğer ilmek düz örülür. 2 ilmek boş alınır, ip arkadan öne geçirilir ve ardından 2 ters örülüp ip arkaya atılır. Sona kadar bu şekilde devam edip kenar ilmekleri düz örülerek sıra bitirilir.

Örneğimiz artık bu şekilde sonlanmış oldu. Daha önceden belirttiğim gibi 6. sıradan sonra 3. sıradan itibaren yaptıklarımızın devamı olacak şekilde devam edilmelidir. Bir başka videolu örgü modeli anlatımında görüşmek üzere hanımlar.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı