Videolu Gelin Topuzu Örgü Modeli Yapımı

Gelin Topuzu Örgü Modeli
Gelin Topuzu Örgü Modeli

Yelek ve şallar için harika bir örgü modeli olacağını düşündüğüm gelin topuzu örgü örneği ile birlikteyiz. Yazlık örgü modelleri için uygun diyebileceğimiz gelin topuzu modeli ile harika şal ve yazlık hırkalar örebilirsiniz. Model oldukça sade ve şık diyebiliriz. Değişik renklerde ya da birden fazla renkteki iplerle örerek farklı ve güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Yazlık örgüleriniz haricinde çeyiz içinde bu örgü örneğini kullanabilirsiniz

Zevkle öreceğiniz ve basit olarak ilerleyen gelin topuzu örgü modeli 4 aşamadan ilerlemektedir. Tiftik yünü ve 3,5 numara şiş kullanılmıştır. Videodaki örnek ise tüysüz bir yün ile örülmüştür. Böylelikle iki ayrı yün modeli ile örneği nasıl durduğunu görebileceksiniz.

Gelin Topuzu Örgü Modeli Nasıl Örülür?

Gelin topuzu örneği başlangıcı 5 ve katları +4 kenar ilmek olacak şekilde 2 ters 3 düz, 2 ters 3 düz örerek kurulmuştur. Önceden söylediğim gibi gelin topuzu örneği 4 sıradan oluşmaktadır. Bu 4 sıra istediğiniz büyüklüğe gelene kadar tekrar edilmelidir.

Örneği kurduktan sonra sıraların yapımına geçebilirsiniz.

Gelin Topuzu Örgü Örneği
Gelin Topuzu Örgü Örneği

Sıra 1: Kenarına 4 tane haroşa ördükten sonra iki ters örüyoruz. İpi arkaya kendimizden yana alıp 3 ilmeğe şişi geçirip dolayıp geri çekiyoruz. Sonra 1 dolayıp tekrar 3 ilmeğin içinden dolayıp çekiyoruz. Bu şekilde 3 ilmekten 5 ilmeği ters örme yönünde çıkartıyoruz. Çektiğimiz 5 ilmeğin sondan ikinci ipini öne alıp şişe taktıktan sonra 2 ters örerek işleme devam ediyoruz.

Sıra 2: Örgümüzün ters yüzüne geçiyoruz. Burada 2 düz ördükten sonra ilk sırada ördüğümüz 5 ilmekle karşılaşıyoruz. İlk ilmeği ters örüyoruz. Sonraki 4 ilmeği ikişer ikişer alıp bir örüyoruz. Sonrasında 2 ters örerek sıramızı örmeye devam ediyoruz.

Sıra 3: Örneğin düz yüzüne geçiyoruz. Kenar ilmeklerini ördükten sonra diğer ilmekleri 2 ters 3 düz örerek sıramızı bitiriyoruz. Burada örnek koyduğumuz yerleri düz ördüğümüzü belirtmek isterim. Sıra sonundaki kenar ilmeklerini de unutmayın.

Sıra 4: Gelin topuzu örgüsünün son sırasındayız. Bu sefer örneğin ters yüzündeyiz. Düz yüzünde yaptığımızın tersini yapıyoruz. 3 ters 2 düz şeklinde ilmekleri örmeye başlıyoruz. Yani ilmekleri geldiği yönde örüyoruz. Kenar haroşamızı da örerek son sıramızı da bitiriyoruz.

Sıraların da anlatımı da bu kadar. Aşağıdaki yapılış videosunu da izleyerek ortaya harika örgü şal ve örgü hırkalar çıkartabilirsiniz.

Video:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı