Videolu Büzgülü Yastık Kılıfı Dikimi

Bir komşunuzda ya da bir arkadaşınızda gördüğünüz ve modelini çok beğendiğiniz yastık kılıflarının nasıl dikildiğini merak ediyor musunuz? Merak ediyorsanız bu videolu yastık kılıfı dikimi uygulamasını oldukça beğeneceksiniz. Hatta dışarıda satılan çok beğendiğiniz ve ben yapabilir miyim diye düşündüğünüz yastık kılıflarını aslında ne kadar kolaylıkla yapabileceğinizi de öğrenmiş olacaksınız.

Büzgülü Yastık Kılıfı İçin Malzemeler

Yastık kılıfının yapımına geçmeden önce kumaşınızın rengini belirlemenizde fayda var. Standart bir yastık için 40×40 cm ya da 55×55 cm ölçülerinde kumaş gereklidir. Büzgülü yastık kılıfı yapımında kumaş, kumaş renginde ya da yakın renkte dikiş ipliği, makas malzemelerini kullanacaksınız.

Büzgülü Yastık Kılıfı Nasıl Dikilir

Malzemeler hazırsa yapım aşamalarına geçebiliriz. Kumaşın ters yüzünü düz bir zemine yerleştirip yastık kılıfı dikimi için gerekli olan şablonu çizmeye başlayalım. Kumaşın ters tarafına 2×2 cm kareler işaretleyin. Bunun için bir cetvel ya da benzeri bir şey kullanabilirsiniz.

Büzgülü Yastık Kılıfı
Büzgülü Yastık Kılıfı

Sol baştaki ilk kareye işaret kalemi ile çapraz bir şekilde çapraz çizgi çizelim. Bunu aşağıya doğru birer kare boş bırakarak diğer karelere de uygulayalım. İlk sütunu bu şekilde yaptıktan sonra birer sütun boş bırakarak diğer sütunlarda da tekrarlayalım. Bu işaretlemeler dikiş çizgilerimizi oluşturacak.

Dikiş ipimizi iğnemize geçirip işaretlediğimiz kısımlardan dikmeye başlayalım. Karenin alt çaprazından iğneyle girip dikiş atıp ardından üst çaprazına da bir dikiş atalım. Aralara dikiş atmıyoruz. Sadece köşelere iki dikiş uyguluyoruz. Sonra ipi çekip kumaşı büzüştürelim. Bu pozisyonda iken 3 dikiş ile kumaşa düğüm atalım ve ipi makasla keselim.

İşaretlediğimiz diğer kareleri de aynı yöntemle dikelim. Tüm kareleri diktikten sonra kumaşın ön yüzünü çevirdiğinizde aşağıdaki resimde görüleceği gibi büzgülü bir desen elde ettiğimizden emin olalım. Bunu her sırayı diktikten sonra ön yüzüne çevirerek kontrol edelim. Diğer işlemleri de tamamladıktan sonra büzgülü yastık kılıfı dikimi işlemimiz tamamlanacaktır.

Aşağıda videolu anlatımını da sunduğum büzgülü yastık kılıfı, yapımı bittiğinde koltuk veya kanepelerinizi oldukça şık gösterecek bir kılıf olacaktır. Komşularınız ve arkadaşlarınız modeli nasıl diktiğinizi öğrenmek için sıraya girecekler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı