Videolu Balık Kuyruğu Kablo Örgü Modeli

Balık kuyruğu kablo örgü modeli ön yüz
Balık kuyruğu kablo örgü modeli ön yüz

Sizler için çok güzel bir video anlatımlı örgü modeli ile yine beraberim. Yazılı anlatımı da mevcut bu balık kuyruğu örgü modeli favorileriniz arasına ekleyebileceğiniz güzellikte bir örgü örneği olacağına eminim. Video yabancı bir video ama sizler için anlatımını Türkçe’ye çevirdim. Hem videodan hem de anlatımından yola çıkarak harika bir örgü modelini sizler de eminim yapabileceksiniz.

Zorluk derecesi orta seviye diyebileceğim bu kablo örgü modeli aynı balık kuyruğu saç örgüsü gibi bir yapılışa sahiptir. Dediğim gibi desen olarak aynı balık kuyruğunu andırmaktadır. Bu tarz örgü desenleri öreceğiniz projenize yukarı veya aşağıya doğru yapılabilir. Kısacası bu model battaniyeler, çantalar ve kazaklar için harika bir vurgulayıcı bir kablo örgü örneğidir.

Yapılışında kamgarn tarzında çok yönlü yün iplik kullanılmış. Şiş olarak da yine diğer örgü modellerinde olduğu gibi bambu şişler tercih edilmiş.

Balık kuyruğu kablo örgü modeli malzemeler
Balık kuyruğu kablo örgü modeli malzemeler

Yapımında kullanılan teknikler arasında düz örgü ve ters örgü haricinde kablo örgüye has iki ayrı teknikten de bahsedilmiş. Yapılışının anlatımına geçmeden önce bu iki tekniğin nasıl yapıldığını açıklayayım. Bu iki örgü tekniği için üçüncü bir şişe ihtiyacınız olduğunu şimdiden söyleyeyim.

Sol Kablo Dörtlü: Üçüncü şişi ilmeklerin örülü bulunduğu şişteki ilk ilmeğe geçirin. Ardından ilmeği üçüncü şişin üzerine kaydırın. Sonra sağ şişinizle ilmeklerin örülü olduğu şişteki 3 ilmeği düz örün. Son olarak üçüncü şişe aldığımız ilmeği de sağ şiş ile düz örerek bu tekniği bitiriyoruz.

Sol kablo dörtlü
Sol kablo dörtlü

Sağ Kablo Dörtlü: Üçüncü şişi sol şişteki üç ilmeklere geçirin. Geçirdikten sonra bu 3 ilmeği üçüncü şişe kaydırıp şişi sol şişin arkasına alın. Sağ şişle sol şiş üzerinden ilk ilmeği düz örün. Üçüncü şiş üzerine kaydırdığımız 3 ilmeği de sağ şiş ile düz örüp tekniği sonlandırıyoruz.

Balık kuyruğu kablo örgü modeli arka yüz
Balık kuyruğu kablo örgü modeli arka yüz

Bu yeni iki örgü tekniğini de öğrendiğimize göre balık kuyruğu kablo örgü anlatımına geçebiliriz.

Balık Kuyruğu Kablo Örgü Modeli Nasıl Örülür?

Örnek 6 sıradan oluşmaktadır. Modeli genişletmek için bu 6 sırayı yinelemelisiniz. Örgü örneğine 9 ilmek haroşa örerek başlıyoruz ve sonrasında 6 sıranın nasıl örüldüğüne geçiyoruz.

Sıra 1: İlk sırada 9 ilmek düz örün.

Sıra 2: İkinci sırada bu sefer tam tersi 9 ilmek ters örün.

Sıra 3: Aşağıya doğru giden kuyruk için: Sol kablo dörtlü tekniği uygulanır. 1 ilmek düz örülür. Sağ kablo dörtlü tekniğini uygulayın.

Yukarı doğru giden kuyruk için: Sağ kablo dörtlü tekniğini yapın. 1 düz örün ve sol kablo dörtlü tekniğini yapın.

Sıra 4: Dördüncü sırayı 9 ilmek ters örün.

Sıra 5: Beşinci sırayı 9 ilmek düz örün.

Sıra 6: Altıncı sırayı 9 ilmek ters örerek balık kuyruğu kablo modelini bitirin.

VİDEO ANLATIM:

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı