Videolu Ajurlu Altıgen Örgü Modeli

Ajurlu Altıgen Örgü Modeli
Ajurlu Altıgen Örgü Modeli

Bu yazımda sizlere erkek hırka, erkek süveter ve erkek yelekler için çok güzel bir ajurlu altıgen örgü modeli yapımını paylaşmak istiyorum. Aynı örgü modelini ayrıca anne yeleklerinde de kullanmanız mümkün. Örnek çok şık, çok güzel ve yapımı çok basittir diyebilirim.

Ajurlu örgü örneğinin yapımında ince burgulu ve tüysüz yün iplik ile 3.5 numara şiş kullanılmıştır. Videodaki örnekte tarçın ve krem renkte iplikler tercih edilmiştir. Size uyan farklı renklerle de bu modeli örebilirsiniz.

Örgü örneği 7 ve katlarından oluşmaktadır. Ortalardaki 5 ilmek haroşa örülmüş; diğer iki ilmekte kenar ilmeği olarak düz örülmüştür. Başlangıç olarak 30 ilmek örülmüştür.

Örnek kısmına geçildiğinde eğer terste örüyorsanız 5 haroşa 2 ters 5 haroşa 2 ters örülmesi gerekmektedir. Toplamda 4 sıra olana kadar bu şekilde örmeye devam edilir. Kenar haroşalarını da başta ve sonda eklemeyi unutmuyoruz.

Ajurlu Altıgen Örgü Örneği
Ajurlu Altıgen Örgü Örneği

SIRA 1: Kenar haroşaları ördükten sonra 1 ilmeği sağ yönde yatacak şekilde kesiyoruz. Şişe ip dolayıp 1 ilmeği sol yöne yatacak şekilde kesiyoruz. 3 düz olacak şekilde sona kadar örüyoruz.

SIRA 2: Ters yüzde tersi ter düzü düz örüyoruz. Onun haricinde yine haroşa örüyoruz.

SIRA 3: Yine kenar haroşasını örüyoruz. Bir düz ilmek ile 1 haroşa ilmeği beraber sağ tarafa yatacak şekilde kesiyoruz. Bir dola bir düz bir dola bir düz örerek 1 haroşa ilmeği sol tarafa yatacak şekilde kesiyoruz. Düz örerek sıra sonuna kadar devam ediyoruz.

SIRA 5: Kenar haroşa örüyoruz. Bir düz ilmeği 1 haroşa ilmeği ile beraber sağ yöne yatacak şekilde kesiyoruz. Bir dolayıp 3 düz örüp bir dolayıp 1 düz örerek sıra sonuna kadar gelelim

Başlangıçtaki gibi yine 4 sıra haroşa olana kadar 5 haroşa 2 düz örüyoruz.

Alttaki ajurlu altıgen örgü modeli videosundan da yararlanıp modelinizi sizler de kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

VİDEO :

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı