Video Anlatımlı Kürdan Oyası Yapımı

Kürdan Oyası Yapımı
Kürdan Oyası Yapımı

Bazı tığ oyaları var ki yapılış teknikleri ile hanımlar tarafından merak uyandırıyor. Onlardan biri de kürdan oyası yapımıdır. Aynı dondurma çubuğunda, kulak çöpünde vb. olduğu gibi kürdan, bu tığ oyası yapılışında da yardımcı bir araç olarak kullanılmıştır. Bu tip araçlar bu tip oyalarda istenilen ilmeklerin oluşturulmasında önemli rol oynamaktadır.

Örnek bir kürdan oyası yapımı da bu youtube videosunda anlatılmıştır. Toplamda 3 sıradan oluşmuş ve 3 farklı renkte oya ipi kullanılmıştır. Bu örnekte iki motif arasına 12 tane kutucuktan oluşan bir tığ batısı yapılmıştır. Kutucuklar 3 zincir çekerek oluşturulmuştur. Her 12 kutucuktan sonra da ana motifin yapımına geçilmiştir.

Video Anlatımlı Kürdan Oyası
Video Anlatımlı Kürdan Oyası

Tığ işi kürdan oyası motifinin kurulumu için tığ batısından sonra geriye dönüp 8 zincirli bir yuva yapılmıştır. Ardından 1 zincir çekilip dönülmüş ve yuvaya 1 sık iğnesi ile girilmiştir. 1 zincir çekilip ilmek uzatılarak dondurma çubuğunun üzerine alınmıştır. Devamında iki zincir çekip birini uzatarak toplamda 8 ilmek çubuğa geçirilmiştir. Yine ara vererek ilk sırada ilmek toplama işlemine devam edilmiştir.

Kolay kürdan oyasının ikinci sırasında ilk sırada toplanan ilmeklerin ve tığ batılarının ortalarına pimpirikler yapılmıştır. Pimpirikler 4 kez 5 zincir çekip kapatılarak yapılmışlardır.

Son sıra olan 3. sırada artık oyaya ismini veren kürdan oya modelinin yapımına geçilmiştir. İlk sırada çubukla toplanan uzun ilmeklerden her birine belirli sayıda zincir çekip kürdan üzerine alınmıştır. İlk önce 4 zincir çekilip son ilmek uzatılıp kürdana takılmıştır.  Ardından alttaki 3. zincire girip yuva edinerek 1 zincir çekilmiş ve uzatılarak kürdana takılmıştır. Bu son adım bir kez daha tekrarlanıp kürdan üzerine 3 ilmek alınmıştır. Aynı yöntemle diğer uzun ilmeklerden de kürdan üzerine üçer ilmek alınmıştır. Uzun ilmekler arasındaki geçiş 3 zincirle sağlanmıştır. Kürdanlar iş bitiminde çıkarılarak oya yapımı tamamlanmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/Lx23kPR5mo4

Anlatımlı Kürdan Oyası Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı