Venüs Hırka Örneği Anlatımlı Yapılışı

Hanımlar merhaba diyorum ve sizlere Venüs hırka örneği yapılışını anlatmak istiyorum. Zorluk derecesi orta olan şişle yapılabilen bir örgü türüdür. Kullanılacak şiş numarasına bakınca 4.5 olduğunu söyleyebilirim. Örülecek Venüs hırka modelinin beden boyu 36 olacaktır. Giyecek yaş gurubu ise yetişkinlerdir. Örgü şekillerine bakacak olursak, ters örgü, düz örgü, haraşo, burgu örgü modeli kullanılacaktır. Malzemeler; Venüs 10542 numaralı 9 tane yumak olacaktır. Bu harika hırkanın giyileceği mevsimler ise Sonbahar ve İlkbahar mevsimleri olacaktır. Hemen yapılışına arka kısımdan başlayalım isterseniz. Öncelikle 80 tane ilmekle başlanmalı. Ardından 3 santim haraşo örülmelidir. Düz örgüyle devam edilerek beden boyu 50 santime kadar örgü sürdürülmelidir.

Venüs Hırka Örgü

Kol evi kısımlarının her ikisi için 3 artı 2 artı 1 ilmek kadar ilmek kesilmelidir. Beden boyu 66 santim olunca, yaka kısmı için ilmekler ortalanmalı ve orta kısımdaki 28 kadar ilmek yine kesilerek örgüye 2 parça şeklinde devam edilmelidir. 68 santime ulaşan beden boyunda omuzlarda kalan 20’şerli ilmekler bir kez daha kesilerek bitirilmelidir. Ön kısma geçtiğimizde ise 50 ilmekle başlanarak, 3 santim haraşo örülmelidir. Sonrasında ilmekler ön orta kısımdan başlanmalı, 2 ilmek haraşo ve 10 ilmek kadar resimdeki burgu modeli uygulanmalıdır. Devamında ise 2 tane ilmek ters şekilde, 21 ilmek ise resimde görülen modeldeki gibi olmalıdır. 2 ilmek ters ve 10 tane ilmek resimdeki gibi burgu modeli şeklinde devam edilmelidir. 1 ilmek ters, 2 ilmek kadar düz şekilde devamı getirilmelidir. Arka sırasında ise ilmekler geldiği gibi örülmeli, 2 ters örülmüş ilmeklerin arasından ise şişe 14 ilmek atılmalı ve 78 tane ilmeğe ulaşılmalıdır.

Venüs Hırka Örgü

Venüs Hırka Örgü Modeli Şeması

Devamında artış yapılan 14 kadar ilmek 6 sıra kadar ters örülmelidir ve bir defada kesilmelidir. Devamındaki sırada ise aynı yerden tekrar şişe 14 ilmek atılmalı ve örülmelidir. Beden boyu yeniden 50 santim olunca yine kol evi için 2 kadar ilmek düz örülen taraftan 4 artı 3 artı 2 artı 1 ilmekle kesilmelidir. 68 santime ulaşan beden boyunda, omuz için 40 kadar ilmek kesilmelidir. Kalan 28 ilmek, 10 santim daha örülmelidir. İlmekler bir kez kesilerek bitirilmelidir. Ön parçalardan diğeri de aynı şekilde örülmelidir. Ön kısmın ortasında örülen 10 santimlik bölümler ise arka ortasında birleştirilerek, yaka kısmına dikilmelidir. Kollara geçtiğimizde, 45 ilmekle başlanıp 11 santim haraşo örülmelidir. Düz örgüye geçilerek devamı getirilmelidir. İki taraftan 2 sıra şeklinde 5 defa 1’erli ilmek artış yapılarak 55 ilmeğe ulaşılmalıdır. Kol boyu 27 santim de ise, kol evi için her iki kısımdan 3 artı 2 artı 15 kez 1’erli ilmek kesilmelidir. Kol boyu 35 santimde ise kalan 15 ilmek bir defada kesilmeli ve bitirilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Farklı Yalancı Selanik Örgüsünün Yapılışı başlıklı makalemizde basit örgü teknikleri, bebek hırkaları örme ve örgü örnekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir