Ana sayfa Sağlık Uykuda Dişlerini Sıkanlar Dikkat

Uykuda Dişlerini Sıkanlar Dikkat

58
0
PAYLAŞ
Uykuda Dişlerini Sıkanlar
Uykuda Dişlerini Sıkanlar

Yine işinize yarayacak bir sağlık konusuyla baş başa olacağız. Çevrenizdeki kişilerde geceleri diş gıcırdatması oluyor mu? Elbette yakın çevrenizde yoksa bile, duymuşluğunuz olmuştur. Oysa diş gıcırdatanların dikkat etmesi gereken şeyler vardır. Özellikle bilinçaltına yerleşen stres halleri, diş sıkmalara neden olabilmektedir. Uyku esnasında dişlerini gıcırdatan birisi, bu yaptıkları eylemlerini bilinçli olarak yapmamaktadırlar. Yaşantılarında stres sayesinde bazı şeyler bilinçaltımıza yerleşir. Bilinçaltından gelen uyarılarla bu tür sorunları olan kişiler, asla belli bir bilmezlik haliyle bu eylemlerini gerçekleştirmektedir. İnsanların bilinçaltından gelen bazı uyarılar, gün içerisinde yapacağı diş baskısına oranla daha fazla şiddet uygulanmasına neden olacaktır. Uzmanlara göre kişilerde diş sıkmalara varabilen problemlerin teşhisi, kişilerin çene eklemi bölgelerinin radyolojik görüntülerinin alınmasıyla başlar.

Bir başka neden ise mevsim geçişleridir. Dişlerini sıkan bazı kimseler, yaşamlarının belli evrelerinde bazı sorumluluklarından bunalmış bir hale gelebiliyorlar. Sınav kaygısı, boşanma sıkıntısı gibi bazı strese neden olacak durumlar da aynı şekilde insanın diş gıcırdatmasını sağlayabilmektedir. İnsanların var olan problemlerine bir de mevsim geçişlerindeki sorunlar eklendiğinde, var olan sıkıntılar iyice içinden çıkılamaz bir hal alacaktır. Çene eklem sorunlarında iyi bir geri dönüşüm sağlanması için kişilerin, mutlaka stresle baş etmeyi denemeleri gerekmektedir. Çene eklemi sorunların bir günde oluşmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu sorunlar zaman içerisinde baş göstermektedir. Yine bir günde oluşmayan bu sorunların, tedavileri de kesinlikle bir gün gibi kısa bir zamanda çözülemeyecektir.

Sleepright Diş Gıcırdama Önleme

Hastalar gece olunca diş gıcırdatmalarını devam ettirmekteyse, tedavide dikkat edilmesi gereken önemli noktalar olacaktır. Kişilerin diş gıcırdatmasını sağlayacak o tetikleyici faktörlere neden olan sebepler ortadan kaldırılırsa, dış gıcırdatmaya yönelik sorunlar da kademeli bir halde azalacaktır. Dişleri sıkmanın etkileri plaklar sayesinde azalma eğilimi gösterebilir. Fakat diş sıkma konusunda bu yöntemde, diş plağı sayesinde stresle gelen diş sıkmalarına bir nebze de olsa çözüm bulunabilmektedir. Eğer henüz çene eklem bölgesinde kas şikayetleriniz yoksa, dişleri sıkmanın etkisiyle oluşacak zararları diş plakları sayesinde siz de kolayca aşabilirsiniz. Diş plakları dişin ölçüsüne göre diş doktorunuz tarafından alınabilir ve size takdim edilebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here