Uyku Sorunları için Melatonin Kullanın

uyku için melatonin
uyku için melatonin

Uykuya dalmanıza ve derin uyumanıza yardımcı olmak için melatonin takviyesi kullanmanın en iyi yolunu öğrenin.

Biyolojik vücut saatimizi düzenlemede önemli bir rol oynaması nedeniyle, melatonin uyku sorunları olan insanlar arasında popüler bir destek olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bununla birlikte, maalesef melatonin alan birçok kişi, maksimum fayda sağlayamıyor, çünkü yanlış kullanıyorlar.

Ayrıca, melatonin takviyesi uygun şekilde alındığında, huzursuz geceleri en aza indirmede ve başınıza bela açan uyku problemlerinizi azaltmada mükemmel bir yoldur. Bu takviyeyi kullanırken uymanız gereken kurallar ise şöyle:

1-Doğru dozda alın

2-Vücuttan atılma süresini gözlemleyin

3-Doğru zamanda alın

4-İşe yaraması için zaman verin

1-Doğru dozu alın

Melatonin kullanırken uyumakta olan sorunları gidermek için yapılan en yaygın yanlış davranış melatoninin aşırı kullanımdır.

Araştırmalar, en etkili melatonin dozunun sadece 0.3 mg olduğunu göstermektedir. Yani ne fazla, ne de az. Bununla birlikte malesef piyasadaki çoğu melatonin ürünü yalnızca 1 ila 10 mg arasında değişen dozlarda mevcuttur. Bu, demek oluyor ki, melatonin takviyesi kullanan hemen hemen herkes beynine aşırı derecede yüklenmiş oluyor ve yoruyor.

Çok fazla melatonin alınması tehlikeli değildir, ancak yan etkileri vardır. Birincisi; melatonin seviyelerinin muhtemelen gündüz saatlerinde yüksek kalma eğiliminde olması, muhtemelen büyük bir şaşkınlığa ve genel bir “askıda kalma” hissine neden olmasıdır. Daha kötü bir yan etki olarak ise düzenli olarak 1 mg veya daha fazla dozlarda melatonin almak, problemlerinizi daha da kötüleştirebilir. Bu durum, beyindeki melatoninin etkileşime girdiği reseptör proteinleri, sürekli olarak yapay yollarla fazlaca bastırıldığı zaman meydana gelir. Bu ise, reseptörlerin tamamen çalışmayı bırakıncaya kadar körelmesine ve malesef melatoninin doğal veya yapay olarak her şekilde etkisine giderek daha az duyarlı olmalarına neden olur.

uyku sorunları için melatonin
uyku sorunları için melatonin

2-Vücuttan atılma süresini gözlemleyin

Bu kural, günde 0.3 mg’ı aşan melatonin dozları alan herkes için geçerlidir. Dozaj seviyenizi ayarlamadan önce, melatonin almaktan kaçındığınız herhangi bir haftalık bir atılım sürecini dikkatlice gözlemlemelisiniz.

Arınma sürecinin amacı, beyninizdeki, daha yüksek dozlara duyarsızlaştırılmış, reseptörlerin kendilerini sıfırlamalarına izin vermektir. (Bu, bütün yapay melatoninin vücutta metabolize edilmesinden sonra doğal olarak gerçekleşir.) Reseptörler, tekrar normal şekilde çalışmaya başladıktan sonra, çoğu insan daha düşük ve daha sağlıklı dozaj seviyesine duyarlı hale gelir ve daha az uyku problemi yaşar.

Daha önce uyku problemlerini çözmenin bir yolu olarak melatonin almadıysanız, arındırma süreci kuralı geçerli değildir.

3-Doğru zamanda alın

Uyumak ve uykuda kalmak için yatmadan 30-60 dakika önce melatonin takviyesi alın. Bu süre genellikle en uygun zamanla olarak belirlenmiştir.

4-İşe yaraması için zaman verin

Bazı insanlar bir veya iki gün içinde, tamamlayıcı melatonin almakla birlikte akabinde uyuma konusunda daha az problem yaşarlar. Ancak, vücut saatinizi tamamen sıfırlamak genellikle bir hafta kadar sürer. Bu nedenle, etkinliğini değerlendirmeden önce melatonini 6-7 gün boyunca her gün düzenli olarak, düzenli dozlarla ve yukarıdaki kurallar eşliğinde aldığınızdan emin olun.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı