Uçuğa İyi Gelen Yöntemler

uçuk nasıl geçer
uçuk nasıl geçer

Bireye rahatsızlık veren ve ağrılı şekilde kendini gösteren uçuk tedavi edilmediği müddetçe kişiye hem görüntü olarak zarar vermekte hem de saldığı iltihap bile boğaz enfeksiyonuna kadar giden önemli bir sorundur. Yayılmasını engellemek ve kısa sürede geçmesini sağlamak için evde kolay yöntemler ile uçuğunuzu tedavi edebilirsiniz.

Uçuk neden olur?

Uçuk bir virüstür ve iltihaplı ise buruna ve çeneye de yayılabilir. Ağız içerisinde oluşan virüs ile sürekli tekrarlanabilir. Aşırı stres, hormon bozukluğu, yorgunluk, çok fazla güneş ışığına maruz kalmaz, oral seks, cilt sorunu ve dudak yeme problemlerinde oluşabilmektedir. 2 gün kuluçka süresi vardır ve patladıktan sonra ortalama bir haftada geçer.

Uçuk Nasıl Geçer?

  1. Aseton: Aseton tırnak cilasını çıkarmaya yarayan içerisinde alkol bulunan bir maddedir ve yakıcı özelliği bulunur. Pamuk yardımı ile uçuğunuza sürebilirsiniz. Sadece o bölgeye sürülmesine dikkat edilmelidir içerisinde ki maddelerden ötürü emilmemeli ve yayılmamalıdır.
  2. Temizlik jelleri: Elleriniz için kullandığınız jeli pamuk yardımı ile uçuğunuza sürebilirsiniz.
  3. Çay ağacı yağı: Antiseptik ve antibiyotik özelliği ile çubuk pamuk yardımı ile gün içerisinde en fazla 3 kez uçuklu dudağa sürülebilir.
  4. Elma sirkesi: Elma sirkesi eski zamanlarda ilaç olarak da kullanılmıştır. Herper virüsüne de iyi geldiği bilinmektedir. Pamuğa dökün ve bölgenin üzerinde 10 dakika kadar tutun dilerseniz az miktarda limon suyu da ekleyebilirsiniz.
  5. Aloe Vera Jeli: Hem sancıyı azaltır hem de iltihabı giderir.
  6. Buz tedavisi: Buz ağrılı uçuk yaşayanların denemesi gereken yoldur. Geçirmekte etkili değildir ancak sancıyı azaltır.
  7. Mısır nişastası: İçme suyu ile sulandırın gece yatarken bölgeye sürün uçuk kurumasında en etkili yoldur.
  8. Sarımsak yöntemi: Sarımsağı ezin ve bölgeye sürün. Uçuk şişkinliğinin azaldığını göreceksiniz.

Uçuğun tekrarlanmaması için diş fırçanızı değiştirmeyi ihmal etmeyin.  Uçuk geçtikten sonra ekinezya yağı ile bölgeyi nemlendirin.  Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi uçuğun tekrar aynı bölgede çıkmasını da engelleyecektir. Uçukta bilinen yanlışlardan biri de bölgenin nemsiz bırakılmasıdır. Aksine bölgenin nemli oluşu uçuğun daha çabuk iyileşmesini sağlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı