Ana Sayfa Oya Dantel Videoları Üç Çiçek Tığ Oyası Örneği

Üç Çiçek Tığ Oyası Örneği

Üç Çiçek Tığ Oyası Modeli
Üç Çiçek Tığ Oyası Modeli

Tam bulunduğumuz mevsime gidecek olan üç çiçek tığ oyası yapımını sizlere sunacağım. Yeni çıkan oya modelleri arasında yer almaktadır. İki motif arası olan ve tek yaprakta 3 çiçek motifinin yerleştirildiği nadide yazma kenarı örneklerinden biridir.

Çiçekli yeni oya örneği pembe ile yeşilin beyaz yazma kenarı ile mükemmel uyumu sonucunda ortaya çıkarılmıştır. İki sıradan meydana gelmiş olup yapılışı oldukça kolay olan bir oya örneğidir. Bunun yanında tığ işi çiçekli kenar oyası örneğinin de yapımına linke tıklayarak ulaşmanızı tavsiye ederim.

Tığ İşi Üç Çiçek Oya Modeli Yapılışı

Yeni çiçekli oya modelinin anlatımı küçük bir parça üzerinden anlatılmıştır. İlk sırada arayı belirlemek için arada 1 zincir çekilen, ikili tırabzanla başlanıp araya 4 zincir kapatılan bir motif uygulanmıştır. Ara için bu şekilde 15 tane pimpirik yapıldıktan sonra da yaprak kısmına geçilmiştir.

3 Çiçek Yazma Kenarı Örneği
3 Çiçek Yazma Kenarı Örneği

Yaprak kısmı, üç çiçek oyasında çiçek motiflerinin yapılacağı zemindir. İki adet yapraktan oluşmuştur. Pimpirik yapımından sonra 8 adet zincirden bir yuva oluşturulmuş ve içine 12 adet tırabzanla ilk yaprak yapılmıştır. Ardından üzerine tekrar 8 zincirli bir yuva yapılıp içine 12 tırabzan işlenerek ikinci yaprak çalışılarak ilk sıranın anlatımı tamamlanmıştır.

İkinci sırada ise yaprak üzerine farklı renkte oya ipine geçilerek üç çiçek oya motifleri yapılmıştır. Çiçekler sapları ile birlikte işlenmiş ve aynı zamanda biraz yana yatık olarak tasarlanıp tığ batısına kapatılmışlardır.

Anlatımlı 3 Çiçek Tığ Oyası Örneği Videosu

Üç çiçekli oya örneğinin yapılışı bir video anlatımla bize aktarılmıştır. Videoyu izleyip yapılışı hakkında daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/m0DYohlwOr4 (Oya ve Dantel Dünyası)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here