Türkan Şoray Kirpiği Örgü Nasıl Örülür

Sultanlara Layık Örgü

Bazı örgü modelleri vardır, model isimleri ülkemizce çok sevilen kişilerle özdeşleşmiştir. Bazı modeller vardır; yapılması hem zevklidir, hem de anlamlıdır. Türkan Şoray Kirpiği örgü modeli de bu stillerden biridir. Bu model, örgünün arka yüzünde 6 ilmek üzerine kurulmaktadır. 1 ilmek ters örüyorsunuz ve ipliği de 1 defa şişe doluyorsunuz. Bu işlem de 6 ilmek için yapılmaktadır. Örnek aralarında 2 ilmek ters örgü yapıyorsunuz. Örgünüzün ön yüzünde şişinize atmış olduğunuz ipliği serbest bırakıyor, örülmüş olan yandaki ilmeğe uzatıyorsunuz. 6 ilmek için de uzatma işlemini uyguluyorsunuz.

Model için devam ettiğiniz işlemde uzatmış olduğunuz 6 ilmeği sol şişte topluyorsunuz. İlmekleri şişinizden çıkarmadan sağ şişinizle 1 ters 1 düz örerek 6 ilmek oluşturuyorsunuz. İpliğinizi düz ve ters örme için öne ve arkaya doğru çeviriyorsunuz. Türkan Şoray Kirpiği örgü modeli için daha sonra örgünüzün arka yüzeyinde deseni oluşturan 6 ilmeği düz, aralarda bulunan 2’şer ilmeği de ters örüyorsunuz.  2’şer sıra aralıklarla desenler çapraz şekilde sıralanmaktadır.

Motife bu şekilde devam ediyorsunuz ve ortaya Türkan Şoray Kirpiği örgü modeli çıkıyor. Bu esprili isim aslında modele bakıldığında gerçekten de bizlere Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray’ın gür ve kıvrımlı kirpiklerini anımsatıyor. Bu modeli özellikle şal ve kazak modelleri için örebilirsiniz. Ortaya çıkacak olan görüntü hem şık, hem de sıcak bir şekildedir. Üzerinizde zevkle taşıyacağınız bir model olan Türkan Şoray Kirpiği modeli uzun yıllardır hanımların severek yapıp, bitirdikleri örgü modellerinden biridir. Bu modeli öğrenmek çok zor değildir. Sonuçta ortaya çıkacak olan güzel bir desen için biraz çalışma yapmak sizleri hem eğlendirecek, hem de örgü işinde daha güzel yol kat etmenizi sağlayacaktır.

türkan şoray kirpiği türkan şoray kirpiği nasıl örülür

türkan şoray kirpiği örgü örümü türkan şoray kirpiği örgü tekniği

türkan şoray kirpiği örgü nasıl yapılır türkan şoray kirpiği örgü anlatımlı

türkan şoray kirpiği örgü resimli türkan şoray kirpiği örgü video

türkan şoray kirpiği örgü

Bir önceki yazımız olan Ters Örgü Modeli Nasıl Örülür başlıklı makalemizde Ters örgü, Ters örgü modeli ve ters örgü nasıl örülür resimli hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir