Türkan Şoray Kirpiği Örgü Modeli Yapımı

Türkan Şoray Kirpiği Örgü Motifi
Türkan Şoray Kirpiği Örgü Motifi

Ünlü isimleri ile anılan benim bildiğim tek örgü modelinin farklı bir anlatımını paylaşmak istedim. Herhalde hangi modelden bahsettiğimi anlamışınızdır. Anladığınız üzere farklı bir Türkan Şoray Kirpiği örgü motifi yapımından bahsedilmiştir. Motifin en büyük özelliği kullanılan ip ve şiş kombinasyonunda gizlidir. İp ne kadar ince olursa o kadar dantelsi bir görünüm elde edersiniz. Şiş ne kadar kalın olursa da o kadar büyük motifler oluşturmuş olursunuz.

Örnek Türkan Şoray kirpiği örgü örneği şal, yelek, bluz, atkı, hırka ve bebek battaniyelerinde bile çalışabilecek bir motiftir. Diğer bir özelliği ise ayrı bir hazırlık sırası gerektirmemesidir. Her bir kirpik motifinin oluşabilmesi için toplam 6 sıralık bir döngüye ihtiyaç vardır. İkinci sıradan itibaren motfilerin yerleri kaydırılarak bir önceki motiflerin ortalarına denk getirilmiştir.

Örnekleme için Nako Lüks Minnoş yün ile 6,5 numara şiş ve Alize Angora Gold yün ile 4 numara şiş kullanılmıştır.

Türkan Şoray Kirpiği Örgü Modeli
Türkan Şoray Kirpiği Örgü Modeli

Türkan Şoray Kirpiği Örgü Motifi Nasıl Örülür?

Her bir kirpik motifi için 9 tane ve aralara için de 3 tane ilmeğe ihtiyaç duyulmaktadır. Yani model 12 ve katları +3 ilmek (kenar için) şeklinde çalışılmıştır. Videolu Türkan Şoray kirpiği yapılışında toplamda 7 kirpik kullanılmıştır.

Başlangıç ilmeklerini atmak için ilk etapta 6,5 numara şiş ile yanına daha ince numaralı bir şiş kullanılmıştır. Üç tane 12’lik ilmek atarak (36 +3 ilmek) çalışmaya başlanmıştır. Bir sıra düz örgü örerek örneğin ön tarafında 1 sıra haroşa diş örerek hazırlık sırası tamamlanmıştır.

Artık örneğin 1. sırasının çalışılmasına geçilmiştir. Ön yüzde bütün ilmekler düz örülmüştür. İlk sırada herhangi bir örnek konulmamıştır.

Türkan Şoray Kirpiği Örgü Modeli
Türkan Şoray Kirpiği Örgü Modeli

Örneğin arka tarafına geçildiğinde ilk kirpik sırası oluşturulmuştur. Ekstra 3 ilmeğin ilki örülmeden diğer iki ters örülerek alınmıştır. Peşi sıra gelen 9 ilmeğe ilk Türkan Şoray kirpiği yapılmıştır. Dokuz ilmeğin her birine ip iki kere dolanıp çekilmek sureti ile çalışma yapılmıştır.  Aradaki takip eden 3 ilmek ise ters örülmüştür.

Üçüncü sırasında ön yüzde ilk ilmek örmeden alınmış diğer iki ilmek ise düz örülmüştür. Çift sarılmış olan 9 ilmek ise teker teker sökülerek sağ şişe aktarılmıştır. Söktükten sonra bu 9 ilmek tekrar sol şişe geçirilmiştir. Aralarından batmak suretiyle 9 tane ilmeğin içinden 1 artırarak yeni 9 ilmek çıkartılmıştır.

Diğer motif sırasında Türkan Şoray kirpik motifleri bir alt sıradakilerin arasına denk getirilmiştir. Bu iki motif sırasının tekrarı sonucunda istediğiniz örgü çalışmasını elde edebilirsiniz.

Anlatımlı Türkan Şoray Kirpiği Örgü Modeli Videosu

Bu güzel ve ünlü motifin yapılışını görsel olarak öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki yapılış videosunu izlemelisiniz. Hem yazılı hem de görsel anlatımını pekiştirerek sizin de bir Türkan Şoray kirpiği örgü modeliniz olacaktır.

Kaynak: https://youtu.be/bKrTVWeJTP0

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı