Türk Motifli 3 Boyutlu Burgu Bere Modeli Yapımı

Türk motifli 3 boyutlu burgu bere modeli
Türk motifli 3 boyutlu burgu bere modeli

Bu konumuzda 3 boyutlu bir görünüme sahip ve çift taraflı kullanılan bir bere modeli ve yapılışından bahsedeceğiz. Burgulu Türk motifi ile örülen bu bereyi sadece bebekler için değil yetişkinler için yapabilirsiniz. Tek taraflı kullanacaksanız ponpon takabilirsiniz. Çift taraflı kullanacaksınız iki renkle örülmesi tavsiye edilmektedir.

4-4,5 numara tığla örülen bu Türk motifli bere örneği için orta kalınlıkta bir ip tercih edilmiştir. Bebekler için örecekseniz bebe ipleri, yetişkinler için normal ipleri kullanabilirsiniz. İki renkle örülmesi motifin kendini göstermesi ve çift taraflı kullanılması açısından önemlidir.

Tığ İşi 3 Boyutlu Burgulu Bere Modeli Nasıl Örülür?

Üçün katları şeklinde zincir çekilerek 3 boyutlu burgulu bere modeli yapımına başlanmıştır. Çekilen zincir sayısı ise bereyi öreceğiniz kişinin yaşına, kafa ölçüsüne, tığ numarasına, ip kalınlığınıza ve örme şeklinize göre değişmektedir. Ardından berenin lastiği için 2 sıra sık iğne geçilmiştir.

Türk motifli 3 boyutlu burgu bere örneği
Türk motifli 3 boyutlu burgu bere örneği

Lastikten sonra burgulu Türk motifinin kurulumuna geçilmiştir. İlk sıra aralarda hiç zincir çekmeden 2 sık iğne atlanıp aynı sık iğne boşluğuna 3 tane ikili tırabzan yapılması ile oluşturulmuştur. İkinci sırada aralarda 3 zincir çekerek bu üçlü tırabzan gruplarının ilkinin önünden girilerek yine 3 tane ikili tırabzan grupları çalışılmıştır. Diğer sıralarda da iki ayrı renkle bu şekilde çalışılarak berenin tepesine kadar gelinmiştir.

Bereyi tek taraflı kullanacaklar tepesine ponpon dikebilirler. Çift taraflı kullanacaklar ise hem içten hem de dıştan örecekleri parça ile tepesini kapatabilirler.

Kaynak: https://youtu.be/9ShXtswyumI (Crochet Örgü Atölyesi)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı