Türk Motifi Yapımı – Örgü Modeli

Türk Motifi Yapımı
Türk Motifi Yapımı

İki yönlü olan son derece elastik Latin Amerika’da bile ismine Türk Motifi denilen bir örgü modeli anlatımını sizlerle paylaşıyorum. Suna Hanım, yine yeteneklerini konuşturmuş ve bize bu güzel örneği oluşturmuş. Çift taraflı, üç boyutlu olan bu örnek örgü çalışması şal, battaniye ve atkılara uygun bir çalışma olmuş. Yine her iki yönünün de kullanılabilir olması kullanım açısından bizlere çok büyük avantajlar sağlamış.

Türk motifi yapımı için kendinden pırıltılı NAKO Vals serisinden batik renkli bir ip ile 4 numara tığ kullanılmış.  Normalde bu ipler ile 2,5 numara tığ kullanılması önerilmiş. Ancak bu örgü modelinde daha gevşek, daha yumuşak bir yapı elde edilmek istenildiği için 4 numara tığ tercih edilmiş. Batik ipler ile güzel sonuçlar alabileceğiniz bu modeli ister dikdörtgen şallara isterseniz daha ensiz atkılara kullanabilirsiniz. İsterseniz batik bebe iplerini kullanarak muhteşem bebek battaniyeleri örebilirsiniz.

Türk Motifi Örgü Modeli Nasıl Örülür?

Yapımını özetlemeden önce Türk Motifinin elastiki yapısından kaynaklı bazı dezavantajlarından bahsedeyim. İlk olarak örmeyi düşündüğünüz projenizin (bebek battaniyesi, şal) genişliğinden 5 santim fazla örmeyi önceden planlamalısınız. İkinci dezavantajı da yapısı itibari ile örülmesinde fazla miktarda yün kullanmasıdır.

Türk motifi yapımında bir şal için nasıl örüldüğü anlatılmıştır. İstediğiniz sayıda zincir çekerek başlıyorsunuz. Üç tane de kenar için zincir çekip dördüncü zincire giriyorsunuz ve bir tam sıra ikili tırabzan örüyorsunuz. Küçük ebatlarda çalışacaklar için 3 ve katları +1 ya da +2 zincir başlangıç sırası için önerilmektedir. Bu tırabzanlı sıra sonrasında motife geçilmiş ve yanlarda 4’erli ikili tırabzanlardan oluşan bordür tırabzanı örülmüştür.

Daha ayrıntılı Türk Motifi yapımı için aşağıdaki videolu anlatımı izleyebilirsiniz.

Türk Motifi Şal Yapımı Videolu Anlatımı:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı