Tunus İşi Nasıl Yapılır Resimli Anlatımlı

Farklı el işleri ile keyifli zaman geçirdiğimiz kış ayları geldi çattı. Bu dönemde yapabileceğiniz birçok özel hobi sizleri sitemizde bekliyor. Uzun gecelerin nasıl geçtiğini anlamayacağınız, aynı şekilde üretkenliğinizi de arttıracağınız harika içerikleri sitemizde bulabilirsiniz. Özellikle yapmaktan çok hoşlandığınızı belirttiğiniz örgü modelleri sitemizde bolca bulunuyor. Bu projeleri derlerken de sizden gelen soruları dikkate alıyor, resimli anlatımlar ile detaylı açıklamalar yapıyoruz. Bu projemizde de çok merak edilen, birçok alanda kullanılan Tunus işi yapımı hakkında detayları paylaşmak istiyoruz. En güzel şekilde resimlere bakarak, sizler de artık Tunus örgüsünü yapabilecek düzeye geleceksiniz.

Öncelikle uzun örgü tığı, uygun kalınlıkta ipleriniz ile işlemleri yapmaya başlayalım.

tunus işi nasıl yapılır

İlk aşamayı 3 nolu resimde görüyorsunuz. İstediğiniz uzunlukta zincir çekerek örgünüze başlayın.

tunus işi nasıl yapılır resimli anlatım

Şimdi 4.resimden anlatıma devam edelim. Bir ilmek, içinden çıktığınız ilmek, bunun yanındakine tığınızı sokun ve ördüğünüz ipten alın, ilmeğin içinden çıkartırın. 6 numara resimde gördüğünüz gibi 2 ilmek oldu.

tunus işi nasıl yapılır anlatımlı

Sıra sonuna kadar bu işlemi yaparak devam edin ve tüm zincirlerin içinden birer ilmek çıkartın.

tunus işi örgü modeli anlatımı

10.resim de görüldüğü gibi şimdide ilmekleri 2’li şekilde alıp 1 ilmek çıkıyoruz. Sonra aynı şekilde 2 ilmek kesip, 1 ilmek olacak şekilde sıranın başına kadar geri örüyoruz. Tunus işi yapımı ana mantığı bu şekilde işliyor. Şimdi gelin 3.sıranın nasıl yapıldığına bakalım.

tunus işi modelleri

Yine ilk sırada yaptığımız zincir içinde geçirme işlemini bu sefer, bir önceki sırada çıkan ilmekler ile yapacaksınız. Ger bir düz ilmeği resim 13’de görüyorsunuz. İçlerinden alıp, sıra sonuna kadar devam edin.

yeni tunus işi modelleri

Sıra başına geldiğinizde, yine aynı şekilde, işlemlerinizi yapmaya devam edeceksiniz. Basit Tunus işi yapımı bu şekilde devam edecek.

Tunus işini hangi alanlarda kullanacağımıza gelince, aslında her alanda sıkıntısız kullanım olanağının olduğunu belirtelim. Özellikle esneme ve sünme yapmayan bir örgü modeli olduğu için, battaniye, yelek, şal ve diğer modeller için sıklıkla tercih edilebilir. Kazak içinde uygun olmasının yanında, boyun bölgesini dar yaparsanız, esneme olmayacağı için kafa girişi zor olabilir. Bu neden ile açık yakalı model uygulamaları çok daha uygun seçimler olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Tığ İşi Lavanta Torbası Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde el işi lavanta keseleri, Farklı nakış uygulamaları ve farklı şekillerde örgü modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir