Ana Sayfa Oya Dantel Modelleri Tülbent Oyası Yapımı

Tülbent Oyası Yapımı

tülbent oyası örnekleri anlatımlı
tülbent oyası örnekleri anlatımlı

Geleneksel olarak kullanılan tülbent, yazma, yemeni gibi örtülerimiz, görsel olarak daha güzel hale getirmek için oyalar ile bezenirler. Özellikle çeyizlerin vazgeçilmezi olan tülbent oyası her genç kızın evlenirken bol miktarda yaptığı işlerin içinde yer alır. Bu kendin yap projemizde de sizlere bu harika modellerden kolay ve şık olan bir tanesini sunmak istedik. Bu şekilde etkin ve özel bir görselliğe sahip tülbentler yaratabileceksiniz. İster kendi kullanımınız, isterseniz hediyelik olarak oldukça özel olan bu ürünlerin yapımları da çok zevklidir.

Kenar kıvırma işlemi ile bir giden işlem aşamalarını resimli olarak da bulabilirsiniz. Öncelikle bezin kıvrılması, ardından tığ ile resimde ki gibi giriş yapmanız gerekiyor. 1 zincir çekin ve bir adım ileri giderek, ikili tırabzan ile çıkın. 3 zincir çekin ve tırabzanın içine zincir ile birlikte 10 tane olacak şekilde ikili tırabzan yapın. Kolay tülbent oyası modelimizin ikinci resminde bu işlemi rahatlıkla görebilirsiniz. Resimde ki gibi dolguları yaptıktan sonra üçüncü aşamaya geçeceksiniz.

Tülbent Oyası

Bu aşamada bir adım ileri direk sık iğne yaparak kumaşa geri dönün. Sonra 3 zincir çekin ve bir adım da ileri batıp ikili tırabzan yapın. Bu kez 7 zincir çekin ve bir önce yaptığınız dolguların en başına sık iğne ile batın. 5 numaralı resimde bu işlemi detaylı şekilde görebilirsiniz.

tülbent oyası nasıl yapılır

Şimdi 4 sık iğne yapın ve 3 zincir çekerek işleme devam edin. Zincirin üzeri sık iğne ile doluncaya kadar devam edin. Aşağıda ki resimlerde bu işlemlerin açıklamalarını bulabilirsiniz.

tülbent oyası örnekleri

8 numaralı resimde görüldüğü şekle gelen modelinizi 3 zincir çekin ve işleme devam edin. Aşağıda gördüğünüz gibi tülbent oyası artık ortaya çıkacaktır. Bu şekilde tüm kenarları bitirip, ılık ütü ile tersinden modeli ütüleyebilirsiniz.

tülbent oyası örnekleri anlatımlı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here