Tuğla Desenli Tığ İşi Bere Modeli

Tuğla Desenli Tığ İşi Bere Örmek
Tuğla Desenli Tığ İşi Bere Örmek

Üç boyutlu bereler gerçekten çok hoşuma gidiyor. Diğer berelerden çok farklılar ve nasıl yapıldıklarını da merak ediyordum. İşte bu meraktan dolayı araştırdım ve tığ işi tuğla desenli bere modelinin yapılışını buldum. Hemen sizinle de paylaşmak istedim.

Hem erkeklere hem de kadınlara gidebilecek unisex bir örgü bere modelidir. Görünüşü oldukça güzel ve şık bir bere örneğidir. Tuğlaya benzeyen bir görüntüsü olduğu için tuğla desenli bir bere örneği olarak adlandırılmıştır. Örgü bere modelleri içinde şu ana kadar gördüğüm en şık modellerden biridir diyebilirim.

Tuğla desenli 3 boyutlu bere yapımı için 4 numara tığ ve Alize Baby Best serisinden kalın bir iplik kullanılmıştır.

Tığ işi bere modeline 76 tane zincir çekilerek başlanmış olup zincirin sonu başına tığ ile tutturup bir halka oluşturulmuştur. Bu aynı zamanda bu bereyi öreceğiniz kişinin kafasına uyup uymayacağını anlamanızı da sağlayacaktır. Ölçüye göre zincir sayısını artırıp azaltmalısınız.

Tuğlalı Bere Nasıl Yapılır
Tuğlalı Bere Nasıl Yapılır

Tuğlalı Bere Nasıl Örülür?

Şimdi çok ayrıntılı bir şekilde yapımını anlatmak istemiyorum. Zaten aşağıda nasıl yapıldığının anlatımlı videosunu paylaşacağım. Bu videoyu seyrederek nasıl örüldüğünü çözebilirsiniz.

Kısaca bahsetmek gerekirse beremiz bir hazırlık aşamasından sonra da tuğla desenlerin örülmesinden oluşmaktadır. Hazırlık sıramızda ikili tırabzanlardan oluşan bir lastik örgü tekniği kullanılmıştır. Öreceğimiz kişinin kafasının büyüklüğüne göre de sıra sayısı belirlenmiştir.

Sonrasında tuğla motiflerinin yapımına geçilmiştir. İlk önce zincirlerle kutucuklar oluşturulmuş ve bir sonraki sırada da bu kutucuklar içerisine batıp ütüne ikili tırabzanlar örülmüştür. Daha sonraki sırada da tırabzanlara ön diş çalışması uygulanmıştır. İkili tırabzanlar belirtilen sayıda gruplar halinde bir arada örülerek dış bükey bir motif elde edilmiştir. Bu şekilde dış bükey motifler örerek berenin tuğlalı bir görünüm elde etmesi sağlanmıştır.

Daha ayrıntılı yapımı için lütfen aşağıda paylaştığım yapılış videosunu izleyin.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı