Tuğla Desenli Örgü Modeli Yapılışı

Tuğla desenli örgü modeli
Tuğla desenli örgü modeli

Örgü işi ile uğraşmak ve yeni örgü modelleri keşfederek onların nasıl yapıldığını sizlere anlatmak gerçekten çok hoşuma gidiyor. Bu örgü örneği de yine diğer anlatımlarımdan farklı olacak. Adeta bir duvarı andıran tuğla örgü modeli de yeni modellerim arasına girdi ve sizinle de hemen paylaşmak istedim.

Bu tuğla desenli örgü modeli kaydırmalı örgü tekniği ile örülmüş olup birbirlerine bağlı olan tuğlalardan oluşan bir desene sahiptir. Özellikle dekoratif bir desene sahip olması yastık kılıfları ve battaniye öreceklerin hoşuna gidecektir. İsterseniz hırkalarda da kullanıp daha güzel sonuçlar da alabilirsiniz.

Malzemeler:

Lion Brand Jiffy marka iplikler tercih edilmiş. Bu iplik oldukça yumuşak bir iplik ve çalışması da oldukça kolay. Saf akrilikten yapılmış olan bu iplikler oldukça da dayanıklıdır. Görünüm açısından tüylü bir yapıya sahiptir. Kazaklar, yelekler, bereler gibi kışın sizi sıcak tutacak başka örgüler için oldukça idealdir. Bakımı da kolay olup, makinede rahatlıkla yıkayabilirsiniz.

Bu örgü örneğini ören kişinin şiş tercihi ise bambu şiş olmuş. Takumi markasını taşıyan bu bambu şiş yapısı itibari ile doğal bir görüntüye sahip ve oldukça da hafiftir. Doğru özelliklere sahip şişler için en iyi bambular kullanılır. Daha sonra pürüzsüz olmaları için üzerleri cilalanır. Bambu şişler oldukça dayanıklıdırlar.

Yapılışı:

Zorluk açısından kolay derecede bir yapıma sahip olan tuğla örgü örneği 8 sıradan oluşmaktadır. 4 ve katları +1 ilmek olacak şekilde model büyüklüğünce tekrarı yapılmalıdır. Daha önceden bahsettiğimiz gibi yapımında temel olarak ilmek kaydırma tekniğini barındıran bu modelde ayrıca düz örgü, ters örgü, ipi öne atma, ipi arkaya atma gibi bilindik örgü tekniklerini de uygulayacaksınız.

Örneğe 4 ve katları olacak şekilde haroşa örerek başlıyoruz.

Sıra 1: 4 düz örülür. Son ilmeğe kadar tekrar et: İpi 2 kez şişe sararken 1 düz örülür, 3 düz örülür. Son ilmek de düz örülür.

Sıra 2: 4 ters örülür. Son ilmeğe kadar tekrarla: 1 ilmek kaydırılır ve ardından 1 ters örülür, 3 ters örülür. Son ilmek de ters örülür.

Sıra 3: 4 düz örülür. Son ilmeğe kadar tekrar: 1 ilmek kaydırılır ve 1 ters örülür, ip arkaya atılır, 3 düz örülür. Son ilmek düz örülür.

Sıra 4: 4 düz örülür. Son ilmeğe kadar tekrarlanacaklar: İp öne atılır, 1 ilmek kaydırılır ve ters örülür, ip arkaya atılır, 3 düz örülür. Son ilmek düz örülür.

Sıra 5: 2 düz örülür. Son 3 ilmeğe kadar tekrarlanacaklar: İpliği iki kez sararken 1 düz örülür, 3 düz örülür. Son 3 ilmek için: İpliği 2 kez dolayıp 1 düz örün ve diğer 2 ilmeği de düz örün.

Sıra 6: 2 ters örün. Son 3 ilmeğe kadar tekrarla: 1 ilmek kaydırılır ve 1 ters örülür, 3 ters örülür. Son 3 ilmek: 1 ilmek kaydırılır ve ters örülür. 2 ilmek ters örülür.

Sıra 7: 2 düz örülür. Son 3 ilmeğe kadar tekrarla: 1 ilmek kaydırılır ve ters örülür, 3 düz örülür. Son 3 ilmek: 1 ilmek kaydırılır ve ters örülür. 2 ilmek düz örülür.

Sıra 8: 2 düz örülür. Son 3 ilmeğe kadar tekrarla: İpi öne atılır, 1 ilmek kaydırılır ve ters örülür, ip arkaya atılır, 3 düz örülür. Son 3 ilmek için: İp öne atılır, 1 ilmek kaydırılır ve ters örülür. Diğer ikisi de düz örülür.

İstediğiniz uzunluğa ulaşana kadar 1 – 8 arasındaki sıraları tekrarlayın.

Videolu Anlatım:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı