Tomurcuklu Çiçekler Tığ Oyası Yapımı

Tomurcuklu Çiçekler Tığ Oyası
Tomurcuklu Çiçekler Tığ Oyası

Bir çiçek bir yaprak şeklinde ilerleyen tomurcuklu çiçekler tığ oyası örneği ile yeni bir oya modeli öğreneceksiniz. Bu oya yazma kenarı üzerinde kurulan bir oya örneğidir ve tığ batısı hariç toplamda 3 sıradan oluşmaktadır. Her tomurcuklu çiçekte farklı renkler kullanılmıştır. Bu da oya modeline ayrı bir güzellik katmıştır.

İlk sırada yaprakların nasıl yapılacağı anlatılmıştır. Bu sırada yapraklar iki ayrı motiften oluşmuştur. Biri tomurcuklu çiçek motiflerinin zeminini oluşturmaktadır. Diğeri ise iki tomurcuklu çiçek motifi arasını doldurmaktadır. Ara yaprak motifi ile ana motifin zemin yaprak motifinin başlangıçları aynıdır. Ara yaprak motifinde ekstradan üzerine üçlü bir pimpirik yapılmıştır. Her iki yaprak motifleri arasındaki geçişlerde de örümcekler kullanılmıştır. Bu yapraklarda diğer yaprak yapımlarından farklı olarak uzun ilmek tekniğinin kullanılmış olmasıdır.

Tomurcuklu Çiçekler Tığ Oyası Modeli
Tomurcuklu Çiçekler Tığ Oyası Modeli

Bu tarz tomurcuklu çiçek oyaları ile ilgili sitemde birçok örnek bulabilirsiniz diyerek oyanın ikinci sırasına geçelim. İkinci sırada tomurcuklu çiçeğin köprüsü kurulmaktadır. Zincir ve tırabzanlarla toplamda 6 yuva elde edilmiştir.

Tomurcuklu çiçekler tığ oyası 3. sırasında ise çiçeklerin yapraklarının yapımı gösterilmiştir. Yapraklar, baştaki ve sondaki zincirleri de tırabzan sayarak 5 tane tırabzanla yapılmıştır. Bir de diğer yaprağın yapımına geçiş için ise 1 ya da 2 zincir çekilmiştir. Çekilen zincirler pimpiriklerin arkasından geçirilerek bir sonraki yuvaya sık iğne ile sabitlenmişlerdir.

Tomurcuklu Çiçekler Tığ Oyası Yapım Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı