Tırnaktaki Beyaz Lekelere Dikkat

tırnaktaki beyaz lekeler
tırnaktaki beyaz lekeler

Tırnaklarda yer alan beyaz lekelerin her insanda görüldüğü bilinen bir gerçektir. Fakat neden göründüğü ve hangi durumlarda göründüğü konusunda da pek çok insan fikir sahibi bile değildir. Bu türdeki tırnaktaki beyaz renk şeklindeki değişikliğinin yoğunlukları ya da büyüklükleri önemli olmaktadır. Bunların oluş sebeplerine bakıldığında bu tırnaklardaki beyaz lekelerin büyüklükleri bizlere kesinlikle nedenleri hakkında da aslında bilgi vermektedir. Bu konudaki uzman doktorlara göre Tırnaklardaki sağlamlık ve güzellik zaman içinde bozulabilmektedir. Genel anlamda bakıldığında uzmanlara göre temelde yatan nedenlerin başında ise beslenme bozuklukları gelmektedir. Yine stres konusu da çoğu hastalığa bağlı yıkımların nedeni olabilmektedir. Tırnaklarımızda yer alan beyaz lekeler, sağlığımız konusunda da aslında bir nevi uyarı gibidir bir işaret gibidir.

Aslında sağlık için önemli olan bu gibi durumlarda önlemler almak gereklidir. Tırnak beyazlıklarının en önemli sebeplerinden biri ise, ele temas etmekte olan temizlik ürünleri ve ya boyacılık, kuaför gibi mesleklerde kullanılan kimyasallardır. Bu gibi mesleklerde yer alan insanlar ister istemez kimyasal ürünlerle temas halindedir ve bu da beyaz tırnak tiplerinin gerekçeleri arasında gösterilmektedir. Ayrıca bu tür kimyasalların egzama denilen cilt hastalıklarına da neden olabildiği yalnızca tırnaklarla sınırlı kalmayıp ele de zarar verebilmektedir. Bu konuda aslında teması ortadan kaldırmak için eldiven gibi araçlarla iş yapılması daha doğrudur.

Hanımlar için aslında bu durum biraz daha öneme binmektedir diyebiliriz. Örnek vermek gerekirse hanımlar ojeli tırnakları temizlerken gliserinli temizleyicileri tercih etmelidir. Çünkü bu tür bir uygulama yapmayıp sıradan adi diyebileceğimiz temizleyicileri tercih etmeleri durumunda, ojeler de tırnaklar da kesinlikle hava sirkülasyonunu engelleyecek ve dolaşım bozukluğuyla beraber tırnakta beyaz leke oluşumuna neden olacaktır. Yine şu bilgiyi de vermek gerekir ki, ojelerin tırnakta uzun süre tutulmaması gerekmektedir. Ayak tırnaklarında oluşabilecek beyaz tırnaklar konusunda ise uzmanlar, ayak tırnağındaki beyaz leke ayak mantarı hastalıklarının başlangıcıdır diye yorumlayabilmektedir. Yine bu konuda bazı cilt hastalıkları türlerinde lökonişi denilen beyaz lekeler de görülebilmektedir. Hastalıkların ilerlemesi konusunda elde ve ya ayakta görülebilecek her türde beyaz leke için mutlaka uzman bir doktora baş vurmakta fayda olacaktır.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı