Ana sayfa Örgü Örgü Modelleri Tığla Örgü Modelleri Şal Yapımı

Tığla Örgü Modelleri Şal Yapımı

143
0
PAYLAŞ
Şal Yapımı Tığ İşi
Şal Yapımı Tığ İşi

Değişik ve farklı bir şekilde sizler ile harika modelleri paylaştığımı biliyorsunuz. Ancak sizlerin de kolaylıkla yapabileceği ürünler olmasına büyük önem veriyorum. Bu şekilde resimli anlatımları da takip ederek sizler de bu harika ve hoş modelleri hızlı bir biçimde uygulamaya dökebiliyorsunuz. Bu yazımda da sizlerin de çok hoşlanacağından emin olduğum tığ işi zikzak modeli çalışması yapacağım. Etkin kullanım alanları olabilen bu model, sizler için çok etkin ve özel bir çalışma olacak. Öncelikle şemayı sizler ile paylaşmak istiyorum. Sonrasında işlem aşamalarını uygulama resimleri ile detaylı anlatım yapacağım.

Tığla Örgü Modelleri Şal

Yukarıda ki şemada görüldüğü gibi ip alıp sık iğne yapacaksınız. Ancak ikinci renge geçtiğinizde her seferinde bir alt kademeden, artarak özel bir uygulama yapacağız. Şimdi zikzak modeli sizler için biraz karışık gelebilir. Ancak işlemin resimli anlatımlarında daha hızlı bir şekilde kavrayacağınıza eminim.

Örgü Modelleri Şal Yapımı

Uygulamanın nasıl yapıldığını görelim. Her bir renk için başlangıç, en alt sıranın üstünde ki deliğe oluyor. Uzun uzadıya ipi çekin, sonra yine yukarı da birleştirme yapın. İşlemi bir sonraki aşamada bir önceki yerin yanına ve hemen üst sıraya yapacaksınız. Sonra yine yana ve üste. Bu şekilde işlemi tamamlayacağız.

Bu modeli yaparken sıra sayımızı ayarlamamız gerekiyor. 5 sıra ya da daha fazla yapabilirsiniz. Ama 7 den fazla olduğunda iplerde takılma olabileceği için pek önermiyorum.

Şal Yapımı Tığla Örgü

Yukarıda da görüldüğü gibi modelin 5 sırada, 5 aşağı çekmeli şekilde devamı söz konusu. Aynı şekilde bir renk bitip diğerine başladığınızda da diğer rengin bitiş sırasının üzerinden devam etmeniz lazım. Bu şekilde zikzak modeli daha uygun bir görünüme sahip olacaktır.

Tığla Örgü Şal Yapımı

Her bir renk, diğer rengin düz olarak örülen kısmına denk geliyor.

Örgü Şal Yapımı

Uzun çekmemizin açıklaması da bu şekilde. Sanırım modelin nasıl yapıldığını kavradınız.

Tığla Şal Yapımı

Farklı renklerden de bu modeli uygulama şansına sahipsiniz. Elbette atkı yerine farklı modelleri de yapabilirsiniz.

Örgüden Şal Yapımı

Aynı şekilde uygulama farklı olarak inişli ve çıkışlı bir şekilde de yapılabilir.

Şal Yapımı Tığ İşi

Ve işte 3 uygun renk ile yapılandırılmış olan atkımızın bitmiş hali. Bu harika model ile eşinize, kendinize ya da sevdikleriniz inanılmaz şık ürünler yapabilirsiniz.

tığla örgü şal modeli

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here