Ana Sayfa Örgü Videoları Tığla Kolay Fıstıklı Atkı Modeli Yapımı

Tığla Kolay Fıstıklı Atkı Modeli Yapımı

Tığla Kolay Fıstıklı Atkı Modeli
Tığla Kolay Fıstıklı Atkı Modeli

Kışın örebileceğimiz örgülerden biri de atkılardır. Atkılar şişle örülebildiği gibi tığla da örülebilmektedir. Aynı fıstıklı atkı modeli yapılışında olduğu gibi. Güzel, zarif ve sade bir atkı modelidir. Yapımı da oldukça kolaydır. Zor bir desen çalışması uygulanmamıştır. Fıstıklarla oluşturulan sıralardan oluşan bir örnek kurulumu gerçekleştirilmiştir.

Bundan önceki şişle örülen ajurlu zikzak kesimli çocuk atkısı modeli oldukça beğenilmişti. Bu yeni fıstıklı atkı modeli de ajurlu olana göre daha basit olmasına rağmen rağbet göreceğini düşünüyoruz. İki renk kullanılmıştır. Uç kısımlarında biraz daha koyu ortada kalan kısımlarında biraz daha açık renkte ip tercihi yapılmıştır. İstenilen kalınlıkta iple ve ipe uygun tığ tercihi ile istediğiniz sonucu alabilirsiniz.

Tığla Kolay Fıstıklı Atkı Örneği
Tığla Kolay Fıstıklı Atkı Örneği

Tığ İşi Fıstıklı Atkı Modeli Nasıl Örülür?

Bir çocuk atkısı ölçüsünde örnek anlatımı yapılmıştır. Ancak sizler tırabzanlarda artış gerçekleştirerek yetişkinler için de bu fıstıklı atkı modelini örebilirsiniz. Atkının yapımına uç kısmından 35 tane zincir çekilerek başlanmıştır. Üzerine bir zincir atlamak şartıyla iki defada çekilen tırabzanlar çalışılmıştır.

Bir sonraki sırada ise alttaki tırabzanların tepesine batarak iki defada çekilen fıstıklar örülmüştür. Sonraki sıralarda da bir alttaki fıstıkların tepelerine giriş yaparak aynı ikili fıstıklarla devam edilmiştir. Burada başta çekilen zincir sayısı ve fıstıkların boyutu ipin kalınlığına bağlıdır. Siz kendi ip kalınlığınıza göre bu sayıları azaltıp artırmalısınız.

Son olarak atkının her iki ucu püsküllerle süslenmiştir. Anlatımı da aşağıdaki videosunda detaylı olarak gösterilmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/weJo4fbydyc (Pamuk Lifler)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here