Ana Sayfa Örgü Videoları Tığla Çift Halat Saç Örgülü Saç Bandı Yapımı

Tığla Çift Halat Saç Örgülü Saç Bandı Yapımı

Çift Halat Saç Örgülü Saç Bandı Modeli
Çift Halat Saç Örgülü Saç Bandı Modeli

Bir üç boyutlu örgü modelinin bir örgü saç bandına nasıl uyarlandığını paylaşacağız. Bu paylaşımla tığ ile çalışılan bu çift halat saç örgüsü ile şık bir saç bandı nasıl örülür onu göreceksiniz. Tekniğini kavradıktan sonra sadece saç bandı için değil, yeleklerin önlerinde, berelerde ve battaniye kenarlarında bile kullanabileceksiniz.

Anlatımı ince akrilik bir ip ile gerçekleştirilmiştir. Geniş bir örgü saç bandı olduğu için kalın ipler pek tercih edilmemektedir. Mantık olarak zincir üzerine kaydırma tekniği ile kordon yapılıp şekillendirilen bir saç örgü modeli uygulanmıştır.

Bitiminde ön tarafını parıltılı taşlarla süslediğinizde oldukça şık ve gösterişli bir örgü saç bandına sahip olursunuz.

Tığ İşi Çift Halat Saç Örgülü Saç Bandı Nasıl Örülür?

Saç bandına alttaki tırabzanlı kısmından başlanmıştır. Alt kısmı için çok sıkı olmayacak şekilde 15 tane zincir çekilmiş ve üzerine de 16 tane ikili tırabzan yapılmıştır. Halat kısmına gelene kadar yalnızca 3 sıra tırabzan çalışılmıştır.

Çift Halat Saç Örgülü Saç Bandı Yapımı
Çift Halat Saç Örgülü Saç Bandı Yapımı

Üç sıra ikili tırabzan çalışmasından sonra çift halat örgü modelinin yapımına geçilmiştir. İlk önce baştan zincirle beraber 3 tane tırabzan yapılmıştır. Ardından 25 tane zincir çekilir. 25 zincirin üzerine tekli tırabzanlar yapılarak aşağıya inilmiştir. Bu örülen tekli tırabzanlı halat ilk sıradaki üç adet ikili tırabzandan sonraki aradan ve bir tırabzan atlanıp sonrakinden geçirilerek yukarı doğru çekilmiştir. Halatın yukarı çıkarılan ucu ile başlangıç ucu 1 sık iğne ile sabitlenerek ilk halat tamamlanmıştır.

Devamında iki ikili tırabzan atlanıp 6 adet ikili tırabzan çalışılmış ve ikinci halat birinci gibi örülmüştür. Son kalan 3 tırabzanın üzerine 3 tane ikili tırabzan yapılarak modelin ilk sırası oluşturulmuştur. Terse dönüldüğünde bu sıranın üzerine yine 16 tane ikili tırabzan yapılmış ve ön yüzde ki iki halat çalışması uygulanmıştır. Bu sefer halatlar hem bir alttaki halatların altından hem de saç bandının ikinci sırasındaki tırabzanların arasından geçirilerek oluşturulmuştur.

Çift Halat Saç Örgülü Saç Bandı Örneği
Çift Halat Saç Örgülü Saç Bandı Örneği

Yukarıda anlatıldığı şekilde halatlar oluşturulup birbiri içinden geçirilerek ortaya çok güzel bir saç örgülü saç bandı çıkarılmıştır. Boşta kalan her iki ucu bir parıltılı taşla birleştirilerek aynı zamanda süslemesi de yapılmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/cm6tTWeb41o (atolyehobi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here