Tığ Şişle Tunus İşi Yapımı

tığ şişle tunus işi
tığ şişle tunus işi

Tığ şiş bildiğiniz gibi normal tığlardan daha kalın ve daha uzundur. Tığ şişle sepet örgü adı verilen Tunus işi modelleri yapabilirsiniz. Tunus işiyle sadece sepet örgüsü değil, her türlü süsleme işleri de yapabilirsiniz. Örgünün tok durması ve bozulmaması sebebiyle son derece uzun ömürlü bir örgü modelidir. Bu örgü modelinde önemli olan tığ şişimizin kullanımını kavramak ve alışmaktır.

Tığ şişle sepet örgümüze başlamadan önce modelimizin boyutuna göre genişlemesine zincir çekiyoruz. Tunus işi modelleri yaparken, diğer tığ işlerinden farklı bir uygulama yapılır. Tığ şişimizin üzerine alt sırada çektiğimiz zincirlerin her birinden bir ilmek çıkararak geri dönüş yaparız. Zincirlerin tamamından ilmekleri oluştururuz. Oluşturulan ilmekleri tığ şişimize iplik dolayarak geriye doğru ikişer ikişer çekiyoruz. Her seferinde iki ilmek eksilterek sıra başına dönüyoruz.

İlmek sayısının azalmaması ve örgünün sağ tarafa doğru çekilmemesi için geriye doğru ilmekleri toplarken ilk ilmekten iplik çıkarmayı unutmuyoruz. Böylelikle her sıranın ilmek sayısının aynı kalmasını sağlıyoruz. Başa geldikten sonra alt sırada oluşan çubukları yine şişimize diziyoruz ve sıra başına kadar bu şekilde ilerliyoruz. Yapmamız gereken tığ şişimizi dikkatli kullanmaktır. Tunus işi modelleri yaparken, ileri doğru giderken tığ şişimizin şiş görevi yapmasını sağlıyoruz. Yani sadece ilmekleri tutma görevini yapıyor. Ancak modelimizde geriye doğru gelirken, tığ şişimizin bu sefer tığ kısmını kullanıyoruz ve ilmekleri tek tek örüyoruz.

Tunus işi modelleri örülmesi son derece keyifli örgüler arasındadır. Kavradıktan sonra son derece şık aksesuarlar ve örgüler yapabilirsiniz. Evinizde sepet örmek için en ideal modellerden olan Tunus örgü modelleri ile renk renk sepetler yapabilirsiniz. Kavradıktan sonra keyif alacağınız bu modelin yapımını çok seveceksiniz.

tiğ şişle tunus
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı