Tığ Oyası Örneği Yapılışı Yeni

Tığ Oyası Örneği Yeniler
Tığ Oyası Örneği Yeniler

İğne oyalarında her zaman talepler çok fazla olabiliyor. Yaygın şekilde internet ağında iğne oyalarından yüzlerce örnek bulmanız mümkün diyebilirim. Talepler doğrultusunda örgü seven hanımların el becerilerini konuşturması da zor olmuyor elbette. Tığ işi çalışmaların en popüleri olan tığ oyası örnekleri, neredeyse bütün örgü seven bayanların hoşuna gitmektedir. Sizlere bugün ise çoğu bayanın görmek isteyeceği türden bir tığ oyası örneği yapılışı sunmak istedim. Bu örnek için gerekli malzemeleri de hemen sizlere sayalım istiyorum. Gerekecek malzemeler arasında 1 tane istenen renkte yazma olmalıdır. Not: örnekte kurdele kullanılmıştır; siz de dilerseniz kurdele kullanabilirsiniz.

Malzemelere devam ettiğimde, 3 tane farklı renkten oluşan oya ipliğiniz olmalıdır. 1 tane 22 numara tığ, makas, oyaların uç kısımlarındaki ipleri yakmak için ise çakmak gerekecektir. Malzemeler hazırsa ilk önce, bir sıra kadar tığ işi zürafa yapılmalıdır. Bu sizlere sunduğumuz oya örneği için zürafa el işi şart olacaktır. Sonrasında ise zürafanın üzerine bir tane trabzan yapmalıyız. Devamında ise üç tane zincir çekerek trabzanın üst kısmına sabitlemeliyiz. Sonrasında bu işlemi oyanın alt kısmını oluşturmak amaçlı da yapmalıyız. Bu nedenle çiçeklerin sıklığını da bu aşamada istendiği gibi ayarlamak kolay olacaktır.  Çiçeğin alt kısmını yapınca hemen altı zincir çekerek oyanın ters yüzüne sabitlemeliyiz. Devamında tekrar düz yüzüne gelip, 4 tane daha zincir çekmeliyiz. 2 tel üstünü alarak 1 tane trabzan yaparak ilerlemeliyiz.

Bu işlemleri aynı şekilde iki defa daha yaparak üç tane yaprak olacak şekilde de tamamlıyoruz. Sonrasında oyamızın alt kısmına devam ediyoruz. Orta yaprağımızın üzerine ise farklı bir renkle tek iple beş zincirden oluşmakta olan minik türde bir çiçek yapmalıyız. Yine farklı renkte bir iplikle sağda yer alacak yaprağın üzerine bir sık iğne yaparak sabitlemeliyiz. Devamında altı zincir çekerek başlangıç noktasına bir tane trabzan yapıp bağlamalıyız. Sonrasında aynı şekilde 6 tane zincir çekerek 1 tane de trabzan yapıp devam etmeliyiz. Ondan sonra ise 9 tane kadar da halka yaparak işlemleri tekrar etmeliyiz. Bu da tamamlanınca oyamız sona gelmiş olacak ve bitmiş olacaktır.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı