Ana Sayfa Oya Dantel Videoları Tığ Oyası Arayanlar İçin Harika Bir Model

Tığ Oyası Arayanlar İçin Harika Bir Model

Tığ Oyası Arayanlar İçin Harika Bir Model
Tığ Oyası Arayanlar İçin Harika Bir Model

Tığ oyaları ile uğraşanlar ve yeni oya örnekleri arayanlar için harika bir oya modeli bulduk. Anlatımı ile birlikte sizlere hemen ulaştırmak istedik. Özellikle tek renk yazmalar için oya renkleri uyumlu hale getirildiğinde oldukça şık bir görüntü sergilemektedir.

Yapılışı da güzelliğine nazaran oldukça kolaydır. İki sıra ve iki renklidir. Pembe ve 383 renk kodlu yeşil renkte oya ipleri ile çalışılmıştır. 22 numara tığla yapılmıştır.

Ara motifli bir yazma kenarı tığ oyasıdır. Tırabzan, sık iğne ve zincir teknikleri ile işlenmiş bir oya örneğidir.

Tığ Oyası Arayanlar İçin Harika Bir Örnek
Tığ Oyası Arayanlar İçin Harika Bir Örnek

Harika Görünümlü Yeni Tığ Oyası Modeli Anlatımı

Dikişli bir yazma olduğu için 2 zincirle çok sıkı bir şekilde tığlanmıştır. İlk sırada iki motif arası için ters “V” şeklinde 5 adet motif yapılmıştır. Bu çimenler 3 zincir çekilip bir kutu atlanıp ikinciye girilerek 3 defada çekilen tırabzan arasına 3 zincir çekilip kapatılarak oluşturulmuştur. Bu şekilde 5 tane çalışıldıktan sonra da 1 örümcek çekilip ikinci sıradaki yapraklar için zemin oluşturulmuştur.

Zemin için örümcek çekildikten sonra bir yuva oluşturulmuş ve içine tırabzan ve sık iğnelerle sağlı ve sollu iki büyük yaprak çalışılmıştır. Bu iki yaprağın arasına da iki adet zincir ve sık iğneler ile iki 2 yuva yapılmıştır.

İkinci sırada pembe ipe geçilmiş ve yaprakların arasında kalan yuvalar içerisine 2 tane 3 yapraklı çiçek motifi işlenmiştir. Yaprakların her biri tırabzanlardan oluşmuştur.

Kaynak: https://youtu.be/bMbI25TM_RM (oya.sandigim)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here