Tığ Nasıl Tutulur?

Tığlar çeşitli boylarda üretilmektedir. Çok ince çelikten yapılmış tığlar dantel ve oya el işlerinde; alüminyum, plastik veya ahşaptan yapılmış daha büyük tığlar ise örgü işlerinde (kazak, hırka, battaniye vb.) kullanılmaktadır.

Çelikten Yapılma İnce Tığlar
Çelikten Yapılma İnce Tığlar
Plastik ve Alüminyum Tığ
Plastik ve Alüminyum Tığ

En sık kullanacağınız tığlar yaklaşık 15 cm uzunluğundadır ve alfabetik olarak B’den (en küçükten) Q’ya (en büyük) kadar boyutlandırılır.

Tığ Ölçüleri
Tığ Ölçüleri

Tığ, tığ işi öğrenmede kullanacağınız en önemli araçtır, bu nedenle her bir parçasını ve işlevini anlamanız önemlidir.

İlk bakışta bir tığa baktığınızda, sonunda bir kanca olan düz bir parçaya benzediğini görürsünüz. Ancak daha yakından incelerseniz, her tığın tipik olarak 5 gerekli parçaya sahip olduğunu göreceksiniz. Tığ işi öğrenirken her bir parçanın ne için kullanıldığını bilmek önemlidir.

Tığ Kaç Kısımdan Oluşur
Tığ Kaç Kısımdan Oluşur

İlk önce tığ ucu (A) ile başlayalım. Tığ ucu ipi tığa geçirmek ve ipliği diğer ilmekler boyunca çekmek için kullanılır. Boğaz (B), ilmeği, çalışma alanı (C) olarak adlandırılan tığın bir sonraki bölümüne kaydırmanıza yardımcı olan şekillendirilmiş bir alandır. Parmak tutma yeri veya başparmak desteği (D), tığı genellikle başparmak ve üçüncü parmakla rahatça tutmanıza yardımcı olan düzleştirilmiş bir alandır. Beşinci ve son kısım, dördüncü ve beşinci parmaklarınızın altında duran ve kolay, pürüzsüz çalışma için dengeyi sağlayan saptır (E).

Her ilmeğin çalışma alanında yapılması önemlidir. Boğazda (B) olmaması, ilmeği çok sıkı hale getirecektir. Parmağınızı asla (D)’de tutmayın, bu da dikişi gerginleştirecektir.

Tığı tutmanın farklı yolları vardır. Sürekli denemeniz ve sizin için en rahat hissettiren yolu bulmanız gerekir. Eliniz rahat değilse, elinizi kasıp zorlar ve üstelik ilmekleriniz eşit ve düz olmayacaktır. Tığı tutmanın iki yolu göstereceğiz. Yine, sizin için en doğal hissettiren tutma şeklini denemelerle bulun.

Tığ Nasıl Tutulur
Tığ Nasıl Tutulur

İlk pozisyon bir bıçağı tutmak gibidir ve eliniz kancanın üzerini kavrayacaktır. Elinizi tığın üzerine getirin; tutma yeri elinizin avucuna yaslanır. Başparmağınız ve üçüncü parmağınız başparmağınızı rahat ettirecek şekilde kavrar.

Tığ Tutma Teknikleri
Tığ Tutma Teknikleri

İkinci pozisyon kalemi tutmaya benzer. Tığı, başparmağınız ve işaret parmağınızı diğer parmaklarınızın üzerinde ve üçüncü parmağınızı kancanın ucuna yakın olacak şekilde kalem gibi tutun.

Tığ hafifçe yukarı doğru veya aşağı bakmayacak şekilde döndürülmelidir. Tığ sıkıca tutulmalı, ama çok sıkıca da tutulmamalıdır. İlk başta kendinizin sıkıca kavradığını göreceksiniz. Ancak, kendinizi daha rahat hissettiğinizde zamanla elinizin rahatlattığını göreceksiniz.

Tığ Tutma Yöntemleri
Tığ Tutma Yöntemleri

Video: https://www.anniescatalog.com/stitches/crochet/html5/mp4/How-to-hold-crochet-hooks.mp4

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı