Tığ İşi Yuvarlak Roba Yapımı

Tığ İşi Yuvarlak Roba Yapımı
Tığ İşi Yuvarlak Roba Yapımı

Yelek, hırka ve örgü elbiselerde kullanılan önemli bir tekniğin yapılış hakkında güzel bir video inceleyeceğiz. Videoda küçük ajurları olan tığ ile çalışılmış tam yuvarlak roba yapımı anlatılmıştır. Ayrıca en ufak boydan daha büyük boylara nasıl geçiş yapıldığı da aktarılmıştır. Yapılan model yazlık bir roba modeli olup tavus kuşu elbise robası olarak da adlandırılmaktadır.

Örnek roba çalışmasında 3 numara tığ ile Nako Lüks Minnoş serisinden bir bebe ipi kullanılmıştır. Ayrıca çekilen zincir sayısının uzunluğunu belirlemek ve daha büyük roba elde etmek için mezura kullanımı da sağlanmıştır.

Yuvarlak Roba Nasıl Örülür?

Yeni doğan bir bebeğin hemen büyüyeceği düşünülerek çalışmaya 24 cm. uzunluğunda zincir çekerek başlanmalıdır. Tavsiye edilen zincir adedi 60 zincirdir. Ancak kullanacağınız yünle alakalı olarak bu sayı artıp ya da azalabilir. Örnek yuvarlak roba çalışmasına ise 30 cm uzunluğunda bir zincir çekerek başlanmıştır.

Bir tam sıra ikili tırabzan çalışılmıştır.

İkinci sıranın başında ve sonunda üçer tane ikili kenar tırabzan yapılmıştır. Diğer kısımlarında ise 3 tırabzanda bir 1 tırabzan artırma yapılmıştır.

Yuvarlak Roba Yapımı
Yuvarlak Roba Yapımı

Üçüncü sırada yine kenar tırabzanları aynı şekilde örülmüştür. Bu sırada bir sıra atlayıp diğer gözeneğe batarak bir ikili tırabzan yapılmıştır. Sonrasında atlanan gözeneğe geri dönüp o gözenekten ip çıkartıp da yine bir ikili tırabzan çalışılmıştır. Son üç kenar tırabzanına kadar bu şekilde çaprazlama çalışılarak ajur delikleri elde edilmiştir.

Ajurlu tığ işi roba modelini büyütmek için ikinci sırada uygulanan artışı diğer sıralarda birer artırarak ilerlenmiştir. Artırma sıralarından sonra tekrar üçüncü sıradaki gibi ajurlar örülerek tüm çalışma 2. ve 3. sıraların tekrarı şeklinde gelişmektedir.

Anlatımlı Tığ İşi Yuvarlak Roba Videosu

Aşağıdaki anlatımlı yapılış videosu ile bu bebek örgülerinde kullanılan roba çalışmasını daha iyi anlayabilirsiniz. Sürekli deneme yaparak mükemmel sonuca erişebilir ve sizler de böyle güzle yuvarlak robalar örebilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/vMlTgCApLh0

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı