Tığ İşi Yıldız Battaniye ve Paspas Örgü Modeli

Tığ İşi Yıldız Battaniye ve Paspas Örgü Modeli
Tığ İşi Yıldız Battaniye ve Paspas Örgü Modeli

Damla Hobi kanalının bu güzel yıldız örgü modelini kesinlikle denemelisiniz. Bu model ile örgü paspaslar, örgü battaniyeler, örgü kırlent ve yastık kılıfı ve örgü uykucu oyuncak gibi birçok örgü işini yapabilirsiniz. Bu battaniye paspas örgü modelini iki ya da ikiden fazla renkli bir biçimde örebilirsiniz. Her iki durumda da oldukça şık duracağını söyleyebilirim.

Yıldız örgü örneğinin yapımına geçmeden önce kullanılacak olan malzemelerden bahsedelim. Alize Gold Koton iplik ve 2,5 mm tığ kullanılmıştır. Siz aynı yapıda başka bir iplik ile de deneyebilirsiniz.

Her yuvarlak modelde olduğu gibi yapımına sihirli halka ile başlanmaktadır. Sihirli halka sonrası oluşan halkaların içine hemen hemen her turda batıp zincir çekerek ikili tırabzanlar örüyoruz. Örülecek ikili tırabzanların sayısı ile batılacak halkalar her turda değişkenlik göstermektedir. Bu da her turda farklı örgü motiflerinin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Malum yıldız battaniye ve paspas örgü deseni farklı renklerden oluşmaktadır. Her rengin örme işlemi bittikten sonra ip kopartılıp diğer renk ip ile devam edilmektedir.  Yeni renk ip diğer örülen renkte ipe eklenerek yeni renk motifin örülmesine devam edilmektedir. Yine her turda farklı halkalara batıp farklı sayıda zincir ve ikili tırabzanlar örmek sureti ile en sonunda yıldız örgü modelini elde etmiş olacağız.

Aşağıdaki yapılış videosundan zincir ve ikili tırabzan sayılarına bakıp oldukça basit ve kolay olan bu battaniye örgü modelini işleyebilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin hanımlar.

Video:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı