Tığ İşi Yelpaze Oyası Yapımı

Tığ İşi Yelpaze Oyası Yapımı
Tığ İşi Yelpaze Oyası Yapımı

Yelpaze tığ oyalarından bir yenisini daha sizlerin beğenisine sunuyorum. Bu yapımı kolay yelpaze oya modeli 3 farklı renkle çalışılmıştır. Yelpazenin kanatlarında ve zemin oyasında kullanılan sık iğne ve tırabzanlarla ortaya çok güzel bir yeni tığ oyası çıkarılmıştır. Yelpazenin üst kısmındaki pimpirikler örümcekler üzerine işlenmişlerdir. Bu da oyaya bir tavus kuşu görünümü kazandırmıştır.

Tığ işi yelpaze oyası ilk sırası verilecek aranın yapımından oluşmaktadır. Bilindik bir ara modeli olan kutucuklu tepesi 4 zincirden oluşan pimpirikli bir ara verilmiştir. Belirli bir sayıda yapıldıktan sonra yelpaze oyasının zeminin hazırlanmasına geçilmiştir. Bunun için başlangıçta pimpiriksiz 3 boş kutucuk yapılmış ve üzerine de 15 zincirden oluşan bir yuva oluşturulmuştur. Bu yuva içerisine de tepesinde 4 zincirli bir yuva olacak şekilde sağına ve soluna onar tane tırabzan yapılır.

Yeni Yelpaze Oyası Modeli
Yeni Yelpaze Oyası Modeli

Artık ikinci sırasında farklı renkte bir oya ipi ile yelpaze oya modeli yapımına geçilmiştir. Zemin için yapılan tırabzanlı iki kanttan ilkindeki tırabzanlara batarak sık iğneler yapılmıştır. Sık iğnelere üst sıralarda eksiltme yaparak tepede 1 sık iğne kalana kadar devam edilmiştir. İlk yelpaze kanadı bitince kenarından birer zincirlerle orta yuvaya tekrar inilmiştir. Yuvanın içerisine 6 tane örümcek yapıp kapatıldıktan sonra ikinci yelpaze kanadı da yine eksiltmeli sık iğnelerden yapılmıştır.

Yelpaze oyasının son kanadı bitiminde 3 zincir çekip orta yuvadaki ilk örümceğin ilk kanadı çekilerek kapatılmıştır. Yine 3 zincir çekilip örümceğin içerisine girilerek 1 üçlü tırabzan yapılmıştır. Tepesine 5 zincir çekilip iki tırabzan arasına kapatılarak ilk pimpirik oluşturulmuştur. Diğer pimpiriklerde diğer örümcekler tepesine aynı yolla yapılmışlardır. Son olarak beyaz renkli iple bu pimpirikler arasına aynı pimpiriklerden işlenmiştir.

Farklı bir oya modeli olan incili yelpaze oya modeli yapımına da bakmanızı tavsiye ederim.

Tığ İşi Yeni Yelpaze Oyası Yapımı Anlatımlı Video:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı