Oya Dantel Videoları

Tığ İşi Yelpaze Oya Modeli Yapımı

Tığ İşi Yelpaze Oyası
Tığ İşi Yelpaze Oyası

Motif eklemeli yeni yazma oyası örneği yapılışını aktaracağım. Adı yelpaze oyası olarak verilmiş olan bu oya modeli motifleri dışarıda hazırlandıktan sonra tığ batısına eklenmelidir. Renkli ve iki sıradan oluşan ayrıca fularlar için bile değerlendirebileceğiniz bir kenar oyası örneğidir.

Sanırım şu ana kadar sizlere sunduğum yelpaze oyaları içerisinde yelpazeyi andıran en iyi oya modeli diyebilirim. Motifleri büyük olduğu için iki motif için verilen ara geniş tutulmuştur ve basit pimpirikli bir ara motifi işlenmiştir. Yelpaze motifleri resimde görülen yeşil yuvarlak sap kısımları ile birlikte yapılıp yazma kenarına öyle eklenmişlerdir.

Renkli Yelpaze Oyası Nasıl Yapılır?

Yeni yazma örneğine ilk olarak yelpaze motiflerinin yapımı bile başlanmıştır. Yeşil sap kısımlarından başlanıp yelpaze ile birlikte yapımı tamamlanmıştır. Asıl işin zor kısmı yelpaze oya motiflerinin yapımından ibarettir.

Yelpaze Oya Modeli
Yelpaze Oya Modeli

Sap kısmına biri 12 adet diğeri de 7 adet zincirden oluşan iki halka ile başlanmıştır. 12 adet zincirden oluşan halka içi üçlü tırabzanlarla doldurulmuştur. Diğer 7 adet zincirden oluşan halka içine de 3 adet yuva yapılmıştır.

Bu 3 yuva içerisine de diğer renkte iple yelpaze motifleri işlenmiştir. Yelpaze motifleri 3 sıradan meydana gelmiştir. İlk iki sıra tırabzanlarla işlenmiştir. Son sırada da pimpirikleri yapılarak yelpaze oyası motifleri tamamlanmıştır.

Hazırlanan tüm yelpaze motifleri tığ batısı üzerine yapılan pimpirikli motifler tepesine eşit aralıklarla eklenmişlerdir.

Yelpaze Motifli Tığ Oyasının Anlatımlı Videosu

Çeyizlik yazma oya örneğinin yapılışı anlatımlı bir video ile bizlere gösterilmiştir. Aşağıdaki videodan yararlanarak bu güzelim yelpaze tığ oyası modelini yazmalarınıza işleyebilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/Ngdp6NU4Xs8 (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı