Ana Sayfa Örgü Videoları Tığ İşi Yelpaze (Kirpik) Şal – Yelek Modeli Yapımı

Tığ İşi Yelpaze (Kirpik) Şal – Yelek Modeli Yapımı

Tığ İşi Yelpaze Şal - Yelek Modeli
Tığ İşi Yelpaze Şal – Yelek Modeli

Özellikle çeyizlik olarak öreceğiniz şal ve yelek gibi örgülere uygulayabileceğiniz yelpaze örgü örneği yapımını aktaracağız. Örüldüğünde iki tarafı da bir görünen bu modelin yelekler için daha  uygun olacağını düşünüyoruz.

Angora iplerle örülmeye çok uygun bir şal ve yelek örgü modelidir. Aynı zamanda şişle örülen Türkan Şoray kirpiği örneğine de çok benzemektedir. Oklava ve cetvel örneklerinde olduğu gibi İlmeklerin eşit uzunlukta olması gerekmektedir. İlmek uzatmak için isteyen yardımcı araç kullanabilir ya da bu anlatımda gösterildiği gibi zincir ölçü olarak alınabilir.

Tığ ile Kirpik (Yelpaze) Yelek ve Şal Örgü Modeli Nasıl Örülür?

İşe zincir çekerek başlanmaktadır. Ancak çekilen zincirin örmek istediğiniz örgü genişliğinin iki katı kadar uzunlukta çekilmesi gerekmektedir. Bu da yelpaze örneklerinin büzgülü bir yapıda olmasından kaynaklanmaktadır.

Tığ İşi Yelpaze Şal - Yelek Örneği
Tığ İşi Yelpaze Şal – Yelek Örneği

Sayısını vermek gerekirse her bir yelpaze 13 zincirin üzerine kurulmaktadır ve 14. zincirin üzerine kitlenmektedir. Bu yüzden zincir çekerken 14 ve katları şeklinde bir hesap yapabilirsiniz.

Bayan Yelekleri için Haroşalı Çamlar Örgü Modeli

Yelpaze örneği iki sıradan oluşmaktadır. İlk sırada yelpazelerin uzun ilmekleri, ikinci sırada ise sık iğneleri gidilmektedir. Her bir yelpaze modeli için baştan 7. zincirden itibaren 13 tane ilmek çıkartılıp boşta kalan 6 zincir uzunluğunda ilmek uzatılmaktadır. Tığ üzerine alınan bu 13 ilmeğin hepsi birlikte toplanarak 1 zincirle sabitlenmektedir. Son olarak yelpazenin ortasından 6 zincir çekilip devamında gelen zincire kapatılarak ilk yelpaze örneği tamamlanmaktadır.

Şal ve yeleklerde kullanabileceğiniz yelpaze modelinin ikinci sırasında ise ilk sırada yapılan 6 zincirler üzerine sık iğne yapılmaktadır.

Kaynak: https://youtu.be/GA1fYQzdRGc (atolyehobi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here