Tığ İşi Yelek ve Hırka Kare Motif Yapımı

Tığ İşi Yelek ve Hırka Kare Motif Modeli
Tığ İşi Yelek ve Hırka Kare Motif Modeli

Belki de yelek ve hırka modeli çıkarmada bizce en kolay yollardan biri kare motifler. Öreceğiniz yelek ya da hırka boyutunca kare kare örüp hazırlayıp birleştirmesini yaparak kolayca hazırlayabiliyorsunuz. Biz de hırkalarınız ve yelekleriniz için örmeye değer yeni tığ işi kare motif modeli ve anlatımı bulduk ve hemen paylaşmak istedik.

Buna benzer kare motif örneklerini yapılışları ile paylaşmıştık. Bu da hanım dilendi bey beğendi motifinin oldukça benzeri. Benzer olmakla birlikte birkaç püf noktası ile daha düzgün bir kare motif görünümü elde edilmekte.

Tığ İşi Yelek ve Hırka Kare Motif Örneği
Tığ İşi Yelek ve Hırka Kare Motif Örneği

Daire şeklinde başlayan ve sonrasında kareye çevrilip bitirilmesi nedeniyle daire motifi kare motife çevirmek için de güzel bir örnek.

Örmesi keyifli bir motif olmakla birlikte yelek, hırka, kırlent gibi örgülerde oldukça da şık durmakta.

Her sırada farklı renkte iplikle gidildiği için de sıra sonlarında ip kırılmakta.

Yelek ve Hırka İçin Tığ İşi Kare Motif Modeli Nasıl Örülür?

Tığ işi yelek ve hırka kare motif yapımına 5 zincir çekilip bir halka oluşturularak başlanmıştır. Bu halkanın içine aralarında birer zincir olmak kaydıyla 12 tane ikili tırabzan yapılmıştır.

Yelek ve Hırka Kare Motif Yapımı
Yelek ve Hırka Kare Motif Yapımı

İkinci sırada ise bu 12 aranın her birine yine aralarında birer zincir olacak şekilde ikişer ikili tırabzan çalışılmıştır.

Üçüncü sıra ikinci sıranın aynısı gibi olmakla birlikte bu sefer aralara 3 adet ikili tırabzan yapılmıştır.

Tığ İşi Yelek ve Hırka Kare Motif
Tığ İşi Yelek ve Hırka Kare Motif

Dördüncü sıradan itibaren yuvarlak motif kare motife dönüştürülmüştür. Bunun için dört bir tarafına aynı yuvaya iki tane 3 adet üçlü tırabzan çalışılmıştır. Bu tırabzanlar aynı zamanda kenarları için yapılanlara göre daha uzun çekilmiştir.

Beşinci ve son sırada ise dördüncü sıranın tekrarı gibidir.

Kaynak: https://youtu.be/MOFB7VLkQbE (atolyehobi)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı