Tığ İşi Yazlık Hasır Çanta Yapımı

Yazlık Hasır Çanta
Yazlık Hasır Çanta

Yazın hem çok işinize yarayacak hem de rahatlıkla kullanabileceğiniz yeni model örgü çantalar paylaşılmaya devam ediliyor. Bunlardan biri de yazlık hasır çanta modelidir. Tığla örülen bu çanta bittiğinde üzerine eklenen süsleri ile yazın kullanmaktan vazgeçemeyeceğiniz bir aksesuarınız olacaktır.

Hasır görünümü elde edebilmek için jüt ipi tercih edilmiştir. Çuval ipi ile ilgili başka bir çalışmayı da jütten tığ işi çanta yazımda sizlere aktarmaya çalışmıştım. Bu çalışmada toplamda 4,5 yumak kendir ip harcanmıştır. Ayrıca yapımında 8 numara 5 mm tığ da kullanılmıştır.

Yazlık Hasır Çanta Nasıl Yapılır?

Çanta tabanı genişliği kadar zincir çekilerek işe başlanmıştır. Clutch çanta ya da kol çantası yapmak istiyorsanız boyuna göre zincir çekilmelidir. Zincir çekme işlemi tamamlandığında her zincire 1 sık iğne yaparak tüm zincir etrafı dolanmıştır.

Anlatımlı Tığla Hasır Çanta
Anlatımlı Tığla Hasır Çanta

Taban örüldükten sonrada modelin yapımına geçilmiştir. Devamında 5 zincir çekilmiş ve tabanın etrafı dörtlü tırabzanlarla çevrilmiştir. Tırabzan yapımından sonra üzerine her tırabzana batarak çakma sık iğne ya da tekli tırabzan denilen işlem uygulanmıştır. Tığla örülen hasır çantanın deseni bu işlemlerin tekrarı sonucunda oluşturulmuştur.

Örnek hasır çanta yapımında ana modelden toplamda 8 sıra örülmüştür. Ardından 50 zincir çekip üzerine 4 sıra sık iğne yapılarak bir çanta sapı yapılmıştır. Örülen saplar çantaya dikilerek örgü hasır çantanın genel hatları ortaya çıkarılmıştır. Son olarak süslemeleri yapılarak kullanıma hazır hale getirilmiştir.

Anlatımlı Tığla Hasır Çanta Yapım Videosu

Siz de böyle basit ama süslemeleriyle şık hale getirilen bir hasır çantaya sahip olmak istiyorsanız aşağıdaki videosunu mutlaka izlemelisiniz. Tüm detayları anlatımlı videosunun içerisinde bulacaksınız.

Kaynak: https://youtu.be/-E29-ugsHzY (hobimmodam Örgü)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı